Ruiny zamku w Szubinie to budowla warta poznania. Był on jednym z okazalszych. Wzniesiono go w stylu gotyckim w XIV wieku. Prawdopodobnie z fundacji Sędziwoja z Szubina z rodu Pałuków. W XVII wieku właścicielem zamku był Krzysztof Opaliński, który przebudował go na renesansową rezydencję. W kolejnych wiekach zamek traci jednak na znaczeniu, a w końcu zostaje rozebrany. Do dziś zachowały się jedynie fundamenty budowali i niewielkie fragmenty murów.
To Cię może również zainteresować
Artyści ukochali to miejsce
Przez lata ruiny szubińskiego zamku przyciągały głównie dzieci i artystów. Ci ostatni zapraszali tu niekiedy mieszkańców na plenerowe wydarzenia. Z czasem jednak coraz rzadziej.
Jesienią 2020 r. rozpoczęła się rewitalizacja ruin. Najpierw pojawili się w nich archeolodzy. Podczas wykopalisk odnaleziono kilka monet pochodzących z XVII i XVIII wieku oraz kawałki naczyń ceramicznych również z tego okresu. Prace budowlane i konserwatorskie trwały do lata 2021 r.
Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]
W ramach projektu ruiny nie tylko odzyskały blask m.in. poprzez ich oczyszczenie, wzmocnienie cegieł i uzupełnienie ubytków, a także oczyszczenie z nagromadzonej przez lata warstwy ziemi. Zmieniło się także otoczenie zabytku, tak by chętniej zachodzili tu mieszkańcy oraz turyści odwiedzający Szubin.
Zbudowano m.in. specjalną kładka wewnątrz ruin zamku, z której oglądać można mury. Powstało też miejsce do zabaw, trakt dla pieszych, wokół postawiono ławki i tablice informacyjne.
- Prace przy zabytku pochłonęły ponad 1,3 milionów złotych. Pozyskaliśmy 85 procent dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – informował na imprezie wieńczącej inwestycję Mariusz Piotrkowski, burmistrz Szubina.
Od rycerza do żołnierza
Kto jeszcze nie widział odnowionych ruin zamku może to zrobić w piątek 3 czerwca. Tego dnia władze Szubina zapraszają chętnych na piknik historyczny „Od rycerza do żołnierza”. Szczególnie wiele atrakcji organizatorzy szykują dla dzieci. Start o godz. 17.
Przy runach powstanie osada rycerska. Towarzystwo Historyczne z Kcyni zaprosi na pokazy wojskowe. Będzie też musztra w wykonaniu uczniów klasy wojskowej z Szubina. W programie także warsztaty kreatywne dla dzieci, muzealny kącik zabaw, stoiska tematyczne, dmuchańce. Do Szubina zjadą również tego dnia uczestnicy Rajdu Konnego Powstańczym Szlakiem Ułanów Gnieźnieńskich.
