Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Towarzystwo Historyczne w Kcyni zachęca do zwiedzania schronów w Dobieszewku. 16 września jest dobra okazja

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Podczas jednego z pierwszych spacerów historycznych w Dobieszewku o każdym ze schronów opowiadał archeolog Robert Grochowski
Podczas jednego z pierwszych spacerów historycznych w Dobieszewku o każdym ze schronów opowiadał archeolog Robert Grochowski Fot. Towarzystwo Historyczne w Kcyni
Schrony w Dobieszewku pochodzą z czasów II wojny światowej. Jest ich pięć. W sobotę 16 września można je zwiedzić, a także wziąć udział w grze terenowej i żywej lekcji historii.

Schrony są częścią najważniejszego, a zarazem najsilniejszego punktu obrony Wojska Polskiego w rejonie Kcyni tj. Samodzielnego Ośrodka Oporu „Dobieszewo”. Pasjonaci z Towarzystwa Historycznego w Kcyni otoczyli je opieką cztery lata temu. Były one wtedy w opłakanym stanie – przysypane ziemią, zarośnięte krzakami i zielskiem. Trzeba było włożyć wiele pracy i wysiłku, by przywrócić to miejsce zwiedzającym. Konieczne okazało się nawet użycie ciężkiego sprzętu.

Na pierwszy ogień schrony nr 1 i 4 w Dobieszewku

Pomysł rzuciła Anna Duda – Nowicka, pracownik ratusza w Kcyni. Podchwycili go działacze Towarzystwa Historycznego w Kcyni. Na projekt „Zagospodarowanie schronów z II wojny światowej w Dobieszewku na cele turystyczne” udało się pozyskać wsparci Starostwa Powiatowego w Nakle. Wiosną 2019 r. przeprowadzono pierwszą wizję lokalną w plenerze z udziałem m. in. przedstawicieli służb konserwatorskich i nadleśnictwa. Uzyskano też zgodę właściciela terenu.

Chodziło o to, by łatwiej dotrzeć mogli do schronów turyści i pasjonaci historii regionu, a Dobieszewko wpisać można było na listę turystycznych atrakcji. I – dzięki staraniu wielu osób, które poświęcały swój wolny czas i siły na ratowanie zabytków z 1939 r. - tak się stało.

W ciągu dwóch lat schrony zostały odkopane, przebadane archeologicznie i odpowiednio oznakowane.

- Zaczęliśmy od prac przy schronie nr 4, który jest usytuowany najbliżej wsi Dobieszewko. Prace nadzorował archeolog Robert Grochowski. W ramach prowadzonych wówczas działań przebadany archeologicznie został także dużo większy schron nr 1 – informują uczestnicy projektu. - Oba obiekty wymagały odkrzaczenia, odkopania do stanu pierwotnego i uporządkowania – wspominają.

Tablice informacyjne i ławki przy schronach w Dobieszewku

W kolejnym roku renowacji poddany został schron obserwacyjno – bojowy nr 5. Udało się także całkowicie odsłonić spod zwałów ziemi i zarośli schron nr 3. W rejonie Dobieszewka stanęły trzy duże tablice informujące o usytuowaniu wszystkich schronów. Mniejsze tablice zamontowane zostały przy poszczególnych obiektach. Pasjonaci historii z Kcyni zadbali także o miejsca postoju i odpoczynku dla turystów, którzy zdecydują się odwiedzić to miejsce. Z myślą o nich zamontowano stoły i ławki.

Jak dowiadujemy się - przejście od pierwszego do ostatniego schronu to trasa licząca około 5 km. Coraz więcej osób decyduje się przemierzyć ten szlak.

To Cię może również zainteresować

W sobotę 16 września – po raz kolejny – Towarzystwo Historyczne w Kcyni przy współpracy z sołectwem, Zagrodą Zapiecek i Harcerską Grupą Rekonstrukcji Historycznej ZHR z Bydgoszczy, a także przy finansowym wsparciu powiatu nakielskiego – zaprasza wszystkich chętnych do Dobieszewka.

W programie popołudnia - żywa lekcja historii, gra terenowa pt. „Zdobywanie schronów wrześniowych 1939”, a także ognisko i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Młodych ludzi, którzy chcą ciekawie spędzić czas organizatorzy zapraszają do świetlicy w Dobieszewku o godz. 16. O godz. 18 czekać tam będą także na rodziny z dziećmi. Warto skorzystać z zaproszenia, bo okazja do zwiedzenia schronów w zorganizowanej grupie i to z przewodnikami opowiadającymi barwnie o wojennej przeszłości tego miejsca nie zdarza się zbyt często.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska