Udział w konkursie jest bezpłatny. Zostaną w nim wyróżnione te gminy (wiejskie i miejsko-wiejskie), które najefektywniej wykorzystały powierzone im środki finansowe. Są to nie tylko środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej, ale również kredyty bankowe, pieniądze Narodowego i Wojewódzkiego FOŚiGW, FOGR, NPRDL, dotacje powodziowe, UKFiS, itp. Czyli te, których otrzymanie wiązało się z aktywnością gminy przy ich pozyskiwaniu (przygotowanie, wypełnienie i złożenie odpowiedniego wniosku). Jednocześmie nie należy załączać żadnych dokumentów potwierdzających fakt pozyskania środków zewnętrznych.
- Chcemy też nagrodzić najbardziej twórcze organizacje pozarządowe, proponujące najciekawsze rozwiązania z punktu widzenia korzyści dla polskiej wsi - infomują organizatorzy.
Konkurs składa się z dwóch części. Pierwsza skierowana jest do gmin wiejskich i miejsko - wiejskich, które w ciągu ostatnich 5 lat przy realizacji swoich projektów rozwijających infrastrukturę techniczną lub społeczną korzystały ze wsparcia środków zewnętrznych (w tym środków Funduszu, środków unijnych, bankowych itp.). Oceniana będzie skala i ciągłość inwestycji na przestrzeni 5 lat oraz bieżąca aktywność gminy. Gminie, która najefektywniej wykorzystała powierzone jej środki zostanie przyznany „Laur Gospodarności", w następujących pięciu kategoriach: rozwój infrastruktury, przedsiębiorczości, kultury i dziedzictwa kulturowego, kapitału społecznego, harmonijny rozwój.
Dodatkowo, z okazji 20-lecia Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, zostanie przyznany „Laur Gospodarności", wyróżniający gminy, które korzystały ze wsparcia finansowego EFRWP od czasu jego powstania.
Druga część konkursu - prowadzona pod hasłem „Inspirujący projekt roku" - adresowana jest do organizacji pozarządowych, które realizują przedsięwzięcia we współpracy z władzami gminy oraz m.in. z innymi organizacjami pozarządowymi, działającymi na terenie gminy. Ta część konkursu ma zwróci uwagę na to, że aktywność i współpraca między różnymi instytucjami i podmiotami lokalnymi mają kluczowe znaczenie dla rozwoju lokalnych społeczności.
Konkurs organizuje Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Istnieje dwadzieścia lat i działa na rzecz wspierania rozwoju wsi, jej konkurencyjności, poprawy poziomu życia.
W województwie kujawsko-pomorskim, dzięki fundacji, w ciągu 20 lat jej działalności, gminy otrzymały wsparcie w postaci:
- dotacji i dopłat na łączną kwotę 5 996 152 zł
oraz
- kredytów na łączną kwotę 33 203 038 zł
(HEJ)
