Procedura niszczenia dokumentacji medycznej przeprowadzana jest w szpitalach co roku. Lecznice mają ustawowy obowiązek przechowywania historii choroby pacjenta przez 20 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym dokonano ostatniego wpisu.
Przeczytaj także:Mimo zakazu, bydgoskie lecznice nadal praktykują ostre dyżury
W tym roku 20 lat osiąga dokumentacja medyczna osób, które hospitalizowano w szpitalu im. Jurasza w 1992 roku. Przy czym wtedy był to Państwowy Szpital Kliniczny im. dr. A. Jurasza.
Dlatego osoby, które leczyły się wówczas w bydgoskiej placówce, mogą odebrać oryginał historii swojej choroby. Mają na to czas do końca lutego. Dokumentacja zostanie wydana pacjentowi lub osobie upoważnionej przez niego pisemnie (czytelny podpis oraz nr dowodu osobistego). Termin odbioru należy uzgodnić wcześniej z pracownikiem archiwum pod numerem telefonu 52 585 41 68.
Później dokumentacja zostanie zniszczona. Zgodę na to wydaje szpitalowi archiwum państwowe. Procedura likwidowania kartotek odbywa się w taki sposób, aby niemożliwa była identyfikacja pacjenta, którego dotyczyły.
- Osoby zainteresowane otrzymają historię choroby za darmo - informuje Marta Laska, rzeczniczka prasowa szpitala im. Jurasza. - Właśnie dlatego, że dokumentacja i tak zostałaby zniszczona.
W przypadku pozostałych pacjentów, to znaczy tych, których kartoteka nie liczy jeszcze 20 lat, udostępnianie historii choroby jest również darmowe (po wcześniejszym uzgodnieniu z lekarzem prowadzącym).
Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!
Jeśli jednak ktoś chciałby zabrać ze sobą kserokopię dokumentów, musi za nią zapłacić. Opłata wynosi 53 gr za stronę.
Trzeba jednak wcześniej złożyć pisemną prośbę o udostępnienie i skopiowanie potrzebnych dokumentów.
Tymczasem papierowa dokumentacja powoli idzie do lamusa. Szpitale wprowadzają już elektroniczny sposób zapisywania historii choroby pacjentów. - U nas na razie obowiązują obydwie formy - wskazuje Marta Laska.
Ale w przyszłości lecznica zamierza zastąpić wersję papierową elektroniczną.
Czytaj e-wydanie »