Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarz radzi naszym czytelnikom

Opr. l.t.
Na kolejne pytania naszych Czytelników odpowiada doktor nauk medycznych Marek Wawrzeńczyk, pediatra i endokrynolog.
Na kolejne pytania naszych Czytelników odpowiada doktor nauk medycznych Marek Wawrzeńczyk, pediatra i endokrynolog.
Beata Kowalczyk spod Torunia: - Mój trzynastoletni syn ma coraz częściej uczucie duszności. Ma problemy ze złapaniem oddechu, choć serce go nie boli i generalnie czuje się dosyć dobrze.

To nie jest dziecko, które się bardzo denerwuje, czy przejmuje problemami w szkole. Często choruje. Najpierw ma zwykłe przeziębienie, które najczęściej kończy się zapaleniem oskrzeli. Po leczeniu antybiotykami choroba mu przechodzi, ale to uczucie duszności towarzyszy mu nadal. Nawet jak wychodzi na podwórko lub do lasu za domem (czyli na świeże powietrze), to też mu duszno a nawet jeszcze bardziej. Co pan radzi? Dodam, że syn nie jest dzieckiem otyłym. To co mu jest?
Opisane przez panią objawy mogą wskazywać na astmę oskrzelową, która może być efektem braku leczenia uczulenia na przykład na pyłki roślin (to by tłumaczyło wystąpienie większych duszności po wyjściu do lasu). Syna powinien jak najszybciej zbadać alergolog (skierowanie może wystawić lekarz pierwszego kontaktu). Jeśli alergolog wykluczy astmę i uczulenie, to chłopca powinien zbadać jeszcze kardiolog, (by sprawdzić, czy duszności nie są efektem na przykład choroby serca) i pulmonolog (może będzie konieczne prześwietlenie płuc). Jedno jest pewne - leczenie nie może się zakończyć na podaniu antybiotyku, bo przyczyny duszności trzeba wyjaśnić jak najszybciej.

Babcia: - Jestem babcią dwóch chłopców, którzy mają: 9 i 11 lat. Chłopcy, gdy grają w piłkę lub biegają, to ten 9-letni jest bardzo spocony, a drugi nie. Ten, który się tak bardzo poci, lubi się myć w zimnej wodzie. Czy to czymś grozi? Czy to jest objaw choroby i jakie badanie trzeba zrobić? Proszę bardzo o poradę.
Fakt, że jeden z braci poci się bardziej, a drugi mniej (bo to niemożliwe, aby jego organizm w ogóle nie wydzielał potu), jeszcze o niczym nie świadczy. Każdy organizm jest inny. Wiele zależy od przemiany materii. Jeśli jest ona szybsza, to organizm musi się bardziej schładzać i stąd większa potliwość. Jeśli nie jest ona nadmierna, dziecko czuje się dobrze, to moim zdaniem nie ma powodu do niepokoju. Ważne jednak, by ten młodszy chłopiec, nie mył się w zimnej wodzie wtedy gdy jest spocony, bo mogłoby dojść np. do wstrząsu termicznego.

Porady są bezpłatne. Pytania do doktora Wawrzeńczyka - dotyczące wyłącznie stanu zdrowia dzieci - można kierować pod adresem: "Gazeta Pomorska", ul. Zamoyskiego 2, 85-063 Bydgoszcz, z dopiskiem: "Lekarz radzi" lub przesyłając pocztą elektroniczną: lucyna. [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska