Dokąd po pomoc lekarską nocą i w święta?
Dokąd po pomoc lekarską nocą i w święta?
Regionalny Szpital Specjalistyczny
ul. Rydygiera 15/17
tel. 56/45-004-00
- To bardzo zły pomysł, że nie będzie u nas wieczornych dyżurów - martwi się Marek Rajnik, pacjent "Jedynki". - Mam nadciśnienie, które muszę regularnie kontrolować. Mieszkam dosłownie 50 metrów od przychodni, więc na pomiar mogłem podejść dosłownie w każdej chwili.
Mężczyźnie wtóruje Damian Łagód, który mieszka przy ul. Rybackiej: - Moja córeczka ma alergię i często korzystaliśmy z nocnej opieki lekarskiej. Niestety, po godzinie 22 nie ma żadnego środka komunikacji miejskiej, który dojeżdżałby do szpitala. Koszt przejazdu taksówką to ok. 30 zł w jedną stronę. Nie stać mnie na taki wydatek.
Przeczytaj: Po nowemu! Nocna i świąteczna pomoc medyczna [zobacz listę placówek]
Szefowie przychodni się nie skarżą
Pacjenci nie mają powodów do radości. Jednak szefowie przychodni się nie skarżą. Zmiana ułatwi im organizację pracy. - Lekarze niechętnie brali dyżury nocą - przyznaje Joanna Marcińska-Prytuła, dyrektorka NZOZ"Jedynka", przy ul.Klasztornej.
NFZ postawił na ilość
Co przesądziło, że wszyscy mieszkańcy, będą teraz musieli po pomoc jeździć do szpitala? Warunki, jakie postawił Narodowy Fundusz Zdrowia w ogłoszonym konkursie na świadczenie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
Przeczytaj: Gdy na wizytę u specjalisty czeka się miesiącami, ratują nas apteki
Teraz na jeden punkt udzielający pomocy nocą i w święta ma przypadać co najmniej 150 tysięcy pacjentów, a nie jak dotychczas 25 tys. osób.
- Nie obawiam się, że nagle będą większe kolejki - mówi Marek Nowak, dyrektor szpitala. - Zgodnie z kryteriami NFZ na nocnej zmianie będzie dyżurowało trzech lekarzy.
Oprócz mieszkańców Grudziądza i powiatu do szpitala w Węgrowie po porady w nocy i święta będą przyjeżdżali również mieszkańcy miasta i gminy Nowe oraz gminy Dragacz.
Czytaj e-wydanie »