Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekkoatletyczne mistrzostwa Europy w Toruniu? Jest szansa

(jp)
Jakoś bieżni lekkoatletycznej na Bema sprawdził poprzedniej zimy m.in. Kim Collins.
Jakoś bieżni lekkoatletycznej na Bema sprawdził poprzedniej zimy m.in. Kim Collins. Sławomir Kowalski
Toruń po raz drugi wystawia swoją halę do konkursu o zimowe mistrzostwa Europy. Tym razem ma trzech rywali, a stawką są zawody w 2019 roku.

To drugie podejście Torunia. Pół roku temu przegrał rywalizację o zawody w 2017 roku. Wtedy konkurentami były jeszcze Stambuł i Belgrad, a lekkoatleci za dwa lata pojadą ostatecznie do Serbii. Tym razem stawka jest jeszcze mocniejsza, bo w sumie wpłynęły cztery kandydatury, oprócz Torunia także szkocki Glasgow, stolica Białorusi Mińsk i holenderski Apeldoorn.

W Toruniu liczą, że przesądzi najbardziej funkcjonalna hala. Obiekt wybudowano za 140 mln zł i ma stałą bieżnię lekkoatletyczną. Chrzest bojowy przeszedł dopiero poprzedniej zimy, m.in. mityngiem Copernicus Cup. Właśnie brak doświadczenia był główną przeszkodą w poprzednim konkursie, choć w promocję kandydatury Torunia zaangażował się m.in. Tomasz Majewski. Tym razem może być inaczej, Copernicus Cup okazał się sukcesem i zebrał bardzo wysokie oceny, także od Europejskiej Federacji Lekkoatletycznej.

Trzy pozostałe miasta mają hale bez bieżni. W przypadku Glasgow obiektem imprezy byłaby Emirates Arena, w stolicy Białorusi zawody miałoby odbyć się w przeznaczonej na co dzień do rywalizacji w hokeju na lodzie hali Minsk Arena, a w przypadku oferty holenderskiej mistrzostwa ugościłby welodrom Omnisport Apeldoorn (znany polskim kibicom siatkówki z ostatnich meczów polskiej reprezentacji kobiet na mistrzostwach Europy). Z tych miast HME organizowało już Glasgow – zawody odbyły się w tym mieście w 1990 roku, ale w innej hali.

Na sukces liczy PZLA. Organizacja za 3,5 roku Halowych Mistrzostw Europy w Toruniu świetnie wpisałaby się w obchody 100-lecia istnienia Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, które przypadają właśnie w roku 2019.

Decyzję Rady European Athletics dotyczącą przyznania prawa do organizacji zawodów poprzedzą wizytacje we wszystkich czterech miastach oraz prezentacja kandydatów podczas spotkania w Amsterdamie w kwietniu 2016 roku. Wtedy również poznamy zwycięzcę.

European Athletics rozpoczęło także proces wyboru gospodarza Mistrzostw Europy 2020. Zainteresowane organizacją czempionatu za 5 lat są stolice Francji i Gruzji – Paryż oraz Tbilisi. Decyzja o wyborze zostanie podjęta także wiosną przyszłego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska