Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leonidy 2016. Dziś i jutro będzie można podziwiać na niebie meteory z roju Leonidów

jwn
Leonidy 2016. Miłośnicy astronomii powinni spojrzeć dziś w niebo
Leonidy 2016. Miłośnicy astronomii powinni spojrzeć dziś w niebo Lech KAmiński/archiwum
Kilka dni temu podziwialiśmy wyjątkową pełnię Księżyca. Dziś amatorzy niezwykłych zjawisk astronomicznych będą mieli okazję obserwować na niebie Leonidy. 17 i 18 listopada rój meteorytów widoczny będzie najintensywniej.

Leonidy to okruszki kosmicznej materii, które oderwały się od komety. Ziarna piasku i kamyki, które wpadając w ziemską atmosferę płoną. Obieg komety wynosi dokładnie 33 lata. Jest to najszybszy rój meteorów. Prędkość, z jaka poruszają się Leonidy dochodzi do72 kilometrów na sekundę. Na niebie widać je od 10 listopada, ale dzisiaj będzie ich najwięcej. Najlepiej obserwować je około północy.
Niestety, Polska z racji swojego położenia geograficznego, nie jest najszczęśliwszym miejscem do obserwacji. O tej porze roku niebo zwykle zasnuwa gruba warstwa chmur, a nie pomaga też jasno świecący księżyc, który przed kilkoma dniami był w pełni.

- Gdyby nie pogoda, Leonidy oglądać moglibyśmy i dzisiejszej nocy. Jednak ich szczególna aktywność przypada w cyklach co 33 lata – tłumaczy Jerzy Rafalski, astronom z toruńskiego Planetarium. - W 1933 roku, a potem w 1966 rój meteorów obserwowanych nad Stanami Zjednoczonymi był tak wielki, że niebo dosłownie płonęło. Ci, którzy to widzieli, ten niebiański spektakl pamiętają do dziś.

Kolejne gigantyczne roje meteorów zobaczyć będzie można w 2032 roku.
- Idealnie byłoby obserwować leonidy z RPA lub z pustyni w Chile, gdzie podobno aż 360 nocy w roku jest bezchmurnych – mówi Jerzy Rafalski. - Można rozważyć też lot samolotem, który wznosi się ponad chmury - dodaje astronom.

Skąd się biorą perseidy?

Źródło TVN 24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska