Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lepią, bo chcą być w świecie jego rzeźb

Renata Kudeł
W "Browarze B." powstają prace młodych następców Stanisława Zagajewskiego. To był samouk, zwany włocławskim Nikiforem.

O skali jego talentu włocławianie przekonywali się przez lata. Były nagrody, odznaczenia. Tymczasem pan Stasiu, jak go nazywano, pchający wózeczek ze swoimi śmietnikowymi zdobyczami, otoczony gromadką piesków, najchętniej rozmawiał z dziećmi. To im pokazywał swoje prace, zrobione z tego, co ludzie uz-nają za niepotrzebne - nakrętek, szmat, drutów.

Ale prawdziwym żywiołem Stanisława Zagajewskiego, zwanego włocławskim Nikiforem, była glina. To z niej powstały jego najpiękniejsze i najbardziej znane prace - rzeźby, płaskorzeźby, ołtarze. Ich największa kolekcja jest we włocławskim Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej.

Konkurs poświęcony pamięci Stanisława Zagajewskiego, wybitnego artysty rzeźbiarza, który większą część swojego życia mieszkał i tworzył we Włocławku, skupia co roku kilkudziesięciu młodych uczestników. Dla nich jego rzeźby są inspiracją, pożywką dla wyobraźni.

Zobacz też: Konkurs rzeźbiarski im. Stanisława Zagajewskiego. Powstały fantastyczne formy z gliny [wideo]

W tym roku konkurs ma po raz pierwszy formułę ogólnopolską. Jury, składające się m.in. z historyków sztuki i artystów plastyków, oceni prace rzeźbiarskie już nadesłane z całej Polski, jak i te powstałe w "Browarze B.". To tutaj Janusz Bisaga, artysta plastyk, prowadzi warsztaty z rzeźby.

Skąd moda na rzeźbienie w glinie? - Bo to bardzo wdzięczne tworzywo - mówi artysta. Jak twierdzi, w konkursie poziom prac jest bardzo zróżnicowany. - Ważna jest spontaniczność, świeżość spojrzenia - uważa Janusz Bisaga. - Nie chcę się wypowiadać za jury, ale sądzę, że ta inspiracja pracami Stanisława Zagajewskiego jest w dziełach młodych ludzi dość istotna. Większość z nich nie miała okazji zetknąć się z samym rzeźbiarzem. Ale jego prace oglądali w muzeum, w różnych publikacjach. To się czuje w niektórych konkursowych rzeźbach.

Prace, wskazane przez jury oceniające uczestników włocławskiego etapu konkursu w "Browarze B." będą najpierw wypalone, a potem można je będzie oglądać w Zbiorach Sztuki, gdzie znajduje się kolekcja prac Stanisława Zagajewskiego. Wernisaż zaplanowano na 10 kwietnia.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska