Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szubin. 61. Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk rozstrzygnięty. Posypały się nagrody [zdjęcia]

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Uroczystość uświetnił występ dziecięcych zespołów ludowych: „Chabry” z Olszewski (na zdjęciu) i „Pałuczaki” z Szubina.
Uroczystość uświetnił występ dziecięcych zespołów ludowych: „Chabry” z Olszewski (na zdjęciu) i „Pałuczaki” z Szubina. Maja Stankiewicz
Konkurs sztuki ludowej Pałuk, organizowany w ramach „Wiosny na Pałukach” przez Szubiński Dom Kultury, to najstarszy konkurs sztuki ludowej w Polsce. Właśnie poznaliśmy laureatów.

Konkurs umożliwia pokazania swojej twórczości artystom z Szubina, Żnina, Kcyni, Barcina, Wągrowca i innych zakątków Pałuk. Od ubiegłego roku nosi imię Wandy Szkulmowskiej, bydgoszczanki, znawczyni sztuki ludowej.

- To między innymi dzięki niej ten konkurs przetrwał tyle lat – mówiła w sobotę 20 maja, podczas konkursowej gali w Szubińskim Domu Kultury, Kinga Turska- Skowronek, przewodnicząca jury. W tym roku po raz pierwszy wręczono nagrodę ufundowaną przez rodzinę patronki: Barbarę i Zbigniewa Szkulmowskich. Trafiła do rąk znakomitego rzeźbiarza z Kcyni Piotra Wolińskiego.

Sztuka ludowa ma się dobrze

- W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział więcej twórców niż rok temu, co jest dobrym prognostykiem na przyszłość – podkreślali organizatorzy. Swoje dzieła zgłosiło do oceny 82 autorów (rok temu 70), którzy wykonali na konkurs 311 prac (w ub r. 290). Były to głównie hafty, rzeźby, zdobnictwo, zabawki i plecionkarstwo. W konkursie wzięło udział 46 dorosłych twórców i 36 osobowa grupa dzieci i młodzieży.

W hafcie dominowały prace będące częściami stroju pałuckiego. - Wysoki poziom wykonania. Zwłaszcza czepce są świetne. To najtrudniejszy element stroju. Wymaga biegłości technicznej i umiejętności komponowania – mówiła przewodnicząca jury. Jak podkreśliła - także inne elementy stroju pałuckiego miały ciekawe kompozycje. Pozostałe prace to adaptacja wzorów pałuckich na współczesne formy - bieżniki, serwetki etc. Tu także poziom jest wysoki.

- Zawsze haftowałam czepce i inne elementy stroju pałuckiego. Na tego typu prace nie ma jednak zbytu. Efekt, mam w domu małe muzeum. Dlatego tym razem wykonałam serwety i bieżniki. Są już na nie chętni – informuje Halina Kaszewska, mistrzyni haftu z Szubina.

Liczba hafciarek na Pałukach rośnie. Znaną postacią w Żninie i Bożejewiczkach jest Krystyna Ługiewicz. W Szubinie pięknie haftuje m.in. Halina Kaszewska, już 24 osoby liczy koło hafciarskie działające przy muzeum w Wągrowcu. Najstarsza hafciarka Maria Kwiatkowska z Kcyni, z powodu stanu zdrowia, przekwalifikowała się i obecnie zbiera nagrody w zdobnictwie. To jedyna twórczyni na gali, która w konkursach sztuki ludowej Pałuk uczestniczy od samego początku czyli 61 lat.

Twórcy z Pałuk na medal

Ale nie tylko hafciarki jury chwaliło, także rzeźbiarzy. Gros z nich podejmuje tematykę sakralną, inspiracją dla nich jest też życie dawnej wsi polskiej. - Wysoki poziom artystyczny wyróżnia m.in. twórczość Piotra Wolińskiego - podkreślała Kinga Turska- Skowronek.

Także zdobnictwo ludowe ma kontynuatorów. - Pająki nas zachwyciły, jury było pod wrażeniem – informuje przewodnicząca. Podobały się także ramki do obrazków, bukiety kwiatowe, rózgi, kropidła. - Wyżej ocenieni zostali artyści, którzy wykonali pełen zestaw ozdób – informowano na gali.

Nie szczędzono słów pochwały tym mistrzom sztuki ludowej, którzy szkolą innych. W zdobnictwie to Małgorzata Bołka z Szubina, najmłodsi jej uczniowie, którzy już sięgają po nagrody, mają 6 - 7 lat. W rzeźbie uczniów ma m.in. Piotr Woliński, w hafcie Krystyna Ługiewicz.

Za poświęcony czas i zaangażowanie dziękował twórcom Mariusz Piotrkowski, burmistrz Szubina.

- Posiadanie dziś pasji związanej z ludowością jest czymś niezwykłym. Jestem zbudowany, że jest was tylu, że jesteście, promujecie i robicie wspaniale rzeczy. Bo co jest najlepsze na Pałukach? Ludzie, w tym nasi twórcy ludowi – podkreślał burmistrz.

Nagrody i wyróżnienia

Haft

  1. I Nagrody: Krystyna Ługiewicz, Małgorzata Bołka, Iwona Nowak, Maria Tomczak.
  2. II Nagrody: Irena Nogalska, Halina Kaszewska.
  3. III Nagroda: Maria Gruchała, Krystyna Bylicka, Wanda Szewczyk, Elżbieta Brzezińska, Violetta Łochowicz

Rzeźba

  1. Nagroda specjalna – Piotr Wolińskiego
  2. I nagroda: Ariel Czechowski
  3. II nagroda: Piotr Marciniuk
  4. III nagroda: Marek Szpechciński, Dorota Wilczyńska-Sztyma
  5. Wyróżnienia: Agata Zielińska, Krzysztof Jabłoński.

Rzeźba-zabawki:

  1. Wyróżnienie: Mirosław Nowak

Zdobnictwo:

  1. I Nagrody: Jadwiga Bołka, Małgorzata Bołka, Wiesława Palczewska, Małgorzata Kapczyńska, Maria Tomczak.
  2. II Nagrody: Agata Maludzińska, Rozalia Krzemkowska, Julia Kubiak, Katarzyna Pietroń-Gbór.
  3. II Nagrody: Jagoda Koguciuk, Paweł Pietroń, Krystyna Kwiatkowska, Marlena Bałka, Maria Kwiatkowska.
  4. Wyróżnienia: Ewa Jaszak, Elżbieta Piechowiak, Urszula Szpechcińska

Zdobnictwo (dzieci i młodzież):
Nagrody: Jakub Palczewski, Iga Palczewska, Natalia Krzemkowska, Sandra Kapczyńska, Martyna Kwaśniewska, Szymon Kwaśniewski, Idalia Lipińska, Marika Pawłowska, Alicja Bauza, Natalia Siekiera, Marcelina Balcerek, Julia Molota, Jagoda Bogusz, Szymon Smoter.

Wyróżnienia: Anastazja Kwiatkowska, Antonina Piekarska, Anna Ollesz, Gabriela Trzebiatowska, Zuzanna Łuczak, Michalina Adamczyk, Hanna Brzyska, Patrycja Staniszewska-Surma, Zuzanna Gatka, Zuzanna Czubala, Eliza Szymańska, Zofia Lewandowska, Aleksandra Wawrzyńska, Paulina Malinowska.

Rzeźba (dzieci i młodzież):
Nagrody: Przemysław Czopek, Maja Jędryczka, Kacper Zakrzewski, Olga Bagrowska.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska