Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lepiej nie przychodź do pracy po pijaku, ani nawet na kacu. Szef ci pokaże!

(oprac. staw) Strefa Biznesu Gazeta Lubuska Fot. DiGiTouch
Uważaj będąc po pijaku, by nie stracić pracy
Uważaj będąc po pijaku, by nie stracić pracy
Od 1 lipca 2011 r. pracodawca ma prawo do badania trzeźwości pracowników, więc lepiej nie przychodzić po pijaku do roboty. To następstwo obowiązywania ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 17 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi „na żądanie kierownika zakładu pracy, osoby przez niego upoważnionej, a także na żądanie pracownika, o którym mowa w ust. 1, badanie stanu trzeźwości pracownika przeprowadza uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego”.

Przypomnijmy, że alkohol utrzymuje się w organizmie człowieka przez 24 godziny, więc można podpaść także na kacu.

Czytaj też: Pracownicy w firmach kradną, piją alkohol, flirtują i leniuchują - skarżą się przedsiębiorcy

Po pijaku można nie być dopuszczonym do pracy

Poprzednio obowiązujące przepisy prawa pracy praktycznie uniemożliwiały pracodawcy przeprowadzenie jakichkolwiek badań trzeźwości pracownika bez jego zgody. W przypadku, gdy zachodziło uzasadnione podejrzenie, iż pracownik stawił się do pracy w stanie po użyciu alkoholu lub spożywał go w czasie pracy, kierownik zakładu pracy albo osoba przez niego upoważniona mieli obowiązek niedopuszczenia go do pracy. Nie byli jednak uprawnieni do tego, aby żądać wykonania badań na obecność alkoholu we krwi pracownika.

Czytaj też: Nadużycia pracowników. Co mają na sumieniu zatrudnieni w kujawsko-pomorskich firmach?

Zdaniem eksperta Pracodawców RP mec. _Moniki Gładoch _dobra osobiste pracownika obejmujące nietykalność cielesną oraz godność podlegały silniejszej ochronie, niż zdrowie i życie współpracowników. Zmiana przepisów wzmacnia uprawnienia pracodawcy w zakresie dbałości o stan bhp, co jest logiczną konsekwencją ciążącej na nim odpowiedzialności za zdrowie i życie osób świadczących pracę.

Badania krwi i narkotest i wpadasz po pijaku 

- Warto podkreślić, że nowe przepisy będzie można w drodze analogii stosować do badania zawartości narkotyku w organizmie pracownika. Obecnie nie obowiązują w tym zakresie żadne regulacje i dlatego dopuszcza się korzystanie z procedur obowiązujących w razie naruszenia obowiązku trzeźwości w miejscu pracy. To oznacza, że według nowych regulacji, pracodawca będzie mógł zażądać także wykonania badań krwi lub wykonania narkotestu przez pracownika, u którego podejrzewa zażycie niedozwolonych substancji psychotropowych lub środków odurzających – dodaje Monika Gładoch.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska