Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 35:

Mariusz Woźniak, główny specjalista Służby Leśnej, podkreśla, że Polska jest terem mocno zalesionym – aż 1/3 kraju to lasy. – Na leśnikach, tak samo, jak i na żołnierzach spoczywa obowiązek dbałości o bezpieczeństwo. Co ważne, takie szkolenia mają już swoją tradycję. Odbywały się m.in. przed II wojną światową – zaznacza.
Plan przeprowadzenia szkoleń, wraz z kolegą, stworzył w 2020 roku. Pomysł był mocno inspirowany historią. Wiosną 2022 roku podpisano porozumienie i ruszono z kursem.
– Na początku szkoliło nas Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej, ale w późniejszym czasie, to właśnie instruktorzy z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w całości zaangażowali się w pracę z naszymi ludźmi – podkreślił specjalista.
Niektóre zagadnienia, np. z zakresu terenoznawstwa, były nowością dla leśników. Jedna z uczestniczek przyznała, że przecież to właśnie oni przez cały czas, poruszając się po lesie, mają opanowaną pracę w terenie. Jednak tzw. marsz na azymut dla wielu z nich był elementem całkowicie nowym.
Szkoleni leśnicy dodatkowo mogli zapoznać się z podstawami ratownictwa pola walki – to właśnie te zajęcia wywoływały największe emocje. Oprócz tzw. żargonu wojskowego dotyczącego procedur postępowania, uczestnicy mogli zobaczyć, jakie uszkodzenia ciała może wywołać określone broń użyta przez potencjalnego przeciwnika i co najważniejsze, jak działać, aby poszkodowanemu pomóc.
– Jesteśmy tutaj po to, abyśmy w razie czego mówili do siebie tym samym językiem i znali swoje potrzeby, możliwości a przede wszystkim procedury – podsumował dowódca instruktorów. Leśnicy w zamian podzielili się z terytorialsami wiedzą na temat lasu i ewentualnych zagrożeń. Zarówno prowadzący zajęcia, jak i uczestnicy, zaznaczyli, że nie spodziewali się tak serdecznej atmosfery, chęci współpracy i ogromnej wiedzy z drugiej strony.
Żołnierze WOT chwalili zaangażowanie i chęć rozwoju, samodoskonalenia się leśników. Ci drudzy zaś zaznaczali, że instruktorzy z 8K-PBOT, mimo że są w większości osobami młodymi, posiadają już ogromną wiedzę i doskonałe umiejętności przekazywania jej innym.
Prawdopodobnie w kolejnych latach szkolenia leśników będą odbywały się na terenie całego kraju. Na razie w województwie kujawsko-pomorskim przeszkolono największą liczbę osób. Obiekt na potrzeby realizacji kursów udzieliło Centrum Szkolenia Strzeleckiego Lasów Państwowych im. Jana Wendy w Plaskoszu k. Tucholi i Nadleśnictwo Tuchola.