https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Liczą na pomoc

(bz)
Pracodawcy mogą skorzystać z ustawowych ulg związanych z zatrudnieniem absolwenta, pod warunkiem że są na to pieniądze. Niestety, tych jak na lekarstwo.

     Co prawda, w kwietniu spadła liczba absolwentów bez pracy. Jeszcze w marcu stanowili oni 5,2 proc. ogółu bezrobotnych mieszkańców naszego regionu, a pod**koniec kwietnia 4,9 proc. Jednak wkrótce można spodziewać się kolejnego "wysypu". W ubiegłym miesiącu powiatowe urzędy pracy w regionie zarejestrowały 1.533 absolwentów, o 4,2% mniej niż w marcu. W tym 401 osób po raz pierwszy. Z kolei pracę podjęło 854 bezrobotnych absolwentów. Zatrudnienie subsydiowane objęło 35,6% tej grupy bezrobotnych. W ramach umów absolwenckich zatrudniono 214 osób, prac interwencyjnych 41 osób, robót publicznych 45 osób. W kwietniu 3 absolwentów otrzymało pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej, a jedna osoba została zatrudniona na stanowisku pracy utworzonym przy wsparciu z Funduszy Pracy. Poza tym 36 bezrobotnych absolwentów rozpoczęło szkolenia, a 578 podjęło staże. W ramach umów absolwenckich zatrudniono 214 osób.
     Wojewódzki Plan Działania na 2003 rok przewiduje zaktywizowanie 8.637 absolwentów, w segmencie małe i średnie przedsiębiorstwa oraz samozatrudnienie. Z kolei staż absolwencki mają w tym roku podjąć 4.932 osoby. W ramach refundacji umów absolwenckich planowane jest zatrudnienie 1.715 absolwentów. Szkoleniami ma zostać objętych 1.207 absolwentów, 63 uzyska pożyczki na działalność gospodarczą a 27 zostanie zatrudnionych w wyniku udzielonych pożyczek dla pracodawców.
     W ramach robót publicznych zaktywizowanych zostanie 202 absolwentów, prace interwencyjne podejmie 21 młodych ludzi, 34 osoby skorzystają z prac społecznie użytecznych. Ponadto Wojewódzki Urząd Pracy przewiduje, że 59 absolwentów podejmujących działalność gospodarczą skorzysta z refundacji składek ubezpieczeniowych.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska