Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Liderzy polityki i biznesu pod specjalnym nadzorem. Rozpoczęła się międzynarodowa konferencja Krynica Forum 2023

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Wideo
od 16 lat
W środę, 13 września, w Krynicy-Zdroju rozpoczęła się konferencja Krynica Forum 2023. To trzydniowe, międzynarodowe wydarzenie, odbywające się pod honorowym patronatem i z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz zaproszonych liderów ze świata polityki, gospodarki i biznesu. Ze względów bezpieczeństwa spotkania odbywają się pod specjalnym nadzorem policji i służb. Stali bywalcy krynickiego wydarzenia podkreślają, że takiej aranżacji jak w tym roku jeszcze nie było. Podkreślają, że przestrzeń urządzono pomysłowo i efektownie.

Konferencja odbywa się w sercu Krynicy. Ulokowano tam osiem scen, na których odbędzie się w sumie ponad 100 paneli. Zaplanowano debaty dotyczące m.in. bezpieczeństwa, obronności, współpracy w ramach NATO, rozwoju przedsiębiorczości. Jednym z głównych punktów będzie Forum Koreańsko-Polskie. Swój potencjał prezentują Kraków i Małopolska.

Główna scena umieszczona jest w Pijalni Głównej wód mineralnych. Pozostałe sceny ulokowano w Starym Domu Zdrojowym, a także w namiotach ustawionych przy głównym deptaku. Cała przestrzeń została odpowiednio zaaranżowana z wykorzystaniem czasowej inscenizacji.

Prestiżowy charakter Krynica Forum 2023 oraz liczni goście zagraniczni przyciągają uwagę Europy i świata. Wśród gości honorowych znaleźli się prezydent Litwy, Gitanas Nausėda, premier Korei Południowej Han Duck-soo, oraz były prezydent Słowenii, Borut Pahor.

Ze względu na rangę wydarzenia towarzyszą mu szczególne środki ochrony. Teren, na którym odbywają się spotkania został odgrodzony. Wpuszczane są tylko osoby mające odpowiednie wejściówki lub akredytacje. Teren jest strzeżony przez policjantów i funkcjonariuszy służb państwowych.

Część dekoracji stanowią pojazdy wojskowe. Jednym z elementów wydarzenia będą bowiem rozmowy na temat zbrojeń. W drugim dniu Krynica Forum 2023 odbędzie się Forum Koreańsko-Polskie. Wezmą w nim udział polscy i koreańscy ministrowie, liczna delegacja biznesowa oraz eksperci. Dyskusje będą dotyczyły współpracy w obszarze zbrojeń, energetyki jądrowej, nowych inwestycji, transportu i odbudowy Ukrainy. Krynica-Zdrój stanie się miejscem nawiązywania nowych kontaktów i partnerstw przez koreańskich i polskich gości.

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie współpraca Polski z Koreą Południową nabrała dynamiki. Dotyczy to nie tylko kwestii związanych z przemysłem zbrojeniowym (pozyskanie z Korei czołgów K2, haubic, samolotów, wyrzutni), ale też energetycznym, związanym z budową w Polsce elektrowni atomowej.

Eksperci porozmawiają o skutkach rosyjskiej agresji na Ukrainę i wyzwaniach na przyszłość dla Europy Środkowo-Wschodniej. Szczególnie istotny będzie wątek udziału polskich przedsiębiorstw w odbudowę Ukrainy.

Jak podkreślają organizatorzy, Krynica Forum 2023 to jedyna konferencja w Polsce zapewniająca łączność programową z inicjatywą Domu Polskiego, która odniosła sukces podczas ostatniego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. W Domu Polskim prezydent RP Andrzej Duda inaugurował m.in. debatę ambasadorów państw Europy Środkowo-Wschodniej przy Kwaterze Głównej NATO oraz spotkanie poświęcone koreańsko-polskiej współpracy. Obydwa wątki programowe znajdą swoje rozwinięcie podczas Krynica Forum 2023, będąc kontynuacją dyskusji rozpoczętej w Szwajcarii.

Podczas Krynica Forum 2023 zaprezentuje się Kraków i Małopolska.

Rozpoczyna się międzynarodowa konferencja Krynica Forum 2023...

Przypomnijmy, że w latach 1992-2019 w Krynicy-Zdroju odbywało się Forum Ekonomiczne, coroczne międzynarodowe spotkanie przedstawicieli kręgów gospodarczych i politycznych regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Później to wydarzenie przeniesiono do Karpacza.

W Krynicy-Zdroju zaczęto natomiast organizować międzynarodową konferencję łączące biznes, politykę i środowisko akademickie. Wydarzenie jest także okazją do prezentacji potencjału gospodarczego i turystycznego Krakowa oraz Małopolski.

Oto najlepsze miasta do życia w Polsce

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Liderzy polityki i biznesu pod specjalnym nadzorem. Rozpoczęła się międzynarodowa konferencja Krynica Forum 2023 - Gazeta Krakowska

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska