Dla Bożeny Mleczek-Dąbrowskiej ostatnim dniem na stanowisku była środa, 29 lipca. Z MPS przy ul. Uniwersyteckiej związała się w 1997 roku jako absolwentka farmacji Akademii Medycznej w Gdańsku. Rok później została jej dyrektorką. W międzyczasie ukończyła studia podyplomowe m.in. z zarządzania jednostkami ochrony zdrowia i dostosowania polskich zakładów opieki zdrowotnej do wymogów UE.
Kim jest Lidia Jaskulska-Grzechowiak?
Bożenę Mleczek-Dąbrowską na stanowisku dyrektora Miejskiej Przychodni Specjalistycznej zastąpi Lidia Jaskulska-Grzechowiak. Jest ona magistrem administracji, a wykształcenie uzupełniała wieloma kursami z zakresu zarządzania i rachunkowości. Nowa szefowa MPS swoją drogę zawodową związała z bankowością. Była kasjerem, inspektorem, naczelnikiem wydziału czy specjalistą ds. sprzedaży. Od 2012 roku pracowała jako dyrektor regionalny Getin Noble Bank Spółka Akcyjna. Na tym stanowisku współpracowała z jednostkami prowadzącymi działalność leczniczą - z wojewódzkimi oddziałami NFZ w zakresie ustanawiania zabezpieczeń na umowach zawartych pomiędzy NFZ a ZOZ. Obecnie jest na wypowiedzeniu, ale z uwagi na restrukturyzacje jest zwolniona z obowiązku świadczenia pracy. Umowa z Lidią Jaskulską-Grzechowiak została podpisana na sześć lat.
Warto przypomnieć, że Miejska Przychodnia Specjalistyczna ma bogatą historię sięgającą 1931 roku, kiedy nastąpiło jej otwarcie. Była wówczas Ubezpieczalnią Społeczną, która świadczyła usługi medyczne nie tylko mieszkańcom Torunia, ale ludności z całego województwa pomorskiego. Jej funkcja nie zmieniła się nawet w okresie drugiej wojny światowej. W latach 1945–1998 kilkakrotnie zmieniała swą nazwę oraz instytucje zarządzającą, aby ostatecznie1 stycznia 1999 roku, uchwałą Rady Miasta Torunia, stać się samodzielnym publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej.
Gmach Miejskiej Przychodni Specjalistyczne został zaprojektowany w stylu modernistycznym przez ówczesnego architekta miejskiego Kazimierza Ulatowskiego. Na szczególną uwagę zasługuje ozdobiona witrażami klatka schodowa oraz rzeźba przed wejściem do gmachu przychodni.
W połowie lat 90. ubiegłego wieku powiększono przychodnię o dobudowany do istniejącego trzykondygnacyjny budynek, natomiast generalny remont wraz z przebudową wnętrz starego gmachu przeprowadzono w połowie lat 2000.
