Lista uczestników Powstania Wielkopolskiego znajduje się stronie powstancywielkopolscy.pl została stworzona przez wolontariuszy Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego "Gniazdo". Obejmuje ona ponad 87 tysięcy nazwisk.
- Każdy zainteresowany może sprawdzić, czy jego przodek brał udział w tym wielkim, zwycięskim zrywie narodowym – mówi Olga Tylińska z Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego "Gniazdo".
Zasada „działania” spisu jest następująca: za pomocą internetowej wyszukiwarki można sprawdzić, czy konkretna osoba, która miała związek z Powstaniem Wielkopolskim, jest na liście – a na niej zamieszczane jest imię, nazwisko, data i miejsce urodzenia, imiona rodziców, data zgonu i miejsce pochówku, oddział i stopień lub status społeczny. Do tego podane jest źródło, na którym oparł się autor wpisu.
Tworzenie bazy trwało 3 lata. Pracowało nad nią ponad 40 osób. W bazie znajduje się ponad 87 tys. nazwisk uczestników i uczestniczek Powstania Wielkopolskiego. Nie tylko tych biorących bezpośredni udział w walkach, ale także tych, którzy przyczynili się do ostatecznego zwycięstwa, czyli sanitariuszek, kucharek, lekarzy, działaczy, księży, osób zajmujących się aprowizacją, wspomagających powstanie finansowo i w inny sposób. Do stworzenia bazy wykorzystano prawie 650 źródeł.
- Wszyscy biorący udział w powstaniu, nie tylko ci walczący na polu bitwy z karabinem, armatą, czy innym orężem, ale również wszyscy, którzy wspierali działania powstańców i swoją pomocą doprowadzili do zwycięstwa zasługują na wyróżnienie - mówi Wojciech Jędraszewski, prezes Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego "Gniazdo".
Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne "Gniazdo" nie zamierza zamykać bazy na tym etapie. Jak mówią autorzy projektu, wciąż liczą na uwagi i uzupełnienie danych osobowych spisanych powstańców, ale też na zgłoszenia nowych, nieujętych w spisie uczestników Powstania Wielkopolskiego.
Strona internetowa, na której znajduje się baza uczestników powstania, została przetłumaczona na cztery języki (polski, angielski, niemiecki i francuski).
Uroczystości towarzyszył koncert fortepianowy w wykonaniu prof. Andrzeja Tatarskiego. Zabrzmiały utwory autorstwa I.J. Paderewskiego, F. Chopina, M. Wodpola i A. Wrońskiego.
Zobacz:
Powstanie Wielkopolskie: Zobacz niezwykłe zdjęcia w kolorze!
Zobacz:
Nie zmarnujmy szansy, tej. Zobacz film "Tutaj" Tymoteusza Górskiego:
POLECAMY: