Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lodołamacze na Kujawach i Pomorzu 2013. Te firmy chętnie zatrudniają niepełnosprawnych!

agad, Fot. Jarosław Pruss
Choć jest kryzys i zatrudnianiu osób z grupą inwalidzką towarzyszy biurokracja, są dla nich miejsca pracy.

- W naszym sanatorium niepełnosprawni pomagają niepełnosprawnym - mówi Uruszula Iwicka, dyrektor inowrocławskiej "Oazy".

Sanatorium "Oaza" zdobyło wczoraj (9 września) 1. miejsce i statuetkę "Lodołamacz 2013" w regionalnej, 8. edycji tego konkursu. Zwyciężyło w kategorii "Otwarty Rynek Pracy". Zatrudnia niepełnosprawnych od 1999 roku.

Tutaj jest wideo z uroczystości wręczenia "Lodołamaczy": Lodołamacze z Kujaw i Pomorza 2013. Oto firmy, które kruszą lody zatrudniając niepełnosprawnych

- Otrzymujemy różne nagrody i wyróżnienia, ale "Lodołamacz" zawsze wzrusza mnie najbardziej. Już nawet nie chodzi o to, by wysyłać niepełnosprawnych na szkolenia, gdzie podniosą swoje kwalifikacje, ale, że mogą być wśród nas. Nie czują się wykluczeni. Praca to często całe ich życie! Są przeze mnie traktowani tak samo, jak pełnosprawni. Na równi z nimi muszą też wypełniać swoje obowiązki. W sanatorium pomagają dochodzić do formy innym niepełnosprawnym. Oczywiście również sami mogą korzystać z naszej bazy rehabilitacyjnej. Jednak obawiam się przyszłości osób z grupą inwalidzką. Prawo coraz bardziej utrudnia ich zatrudnianie. Oby znowu nie zostali sami w swoich czterech ścianach! Parlamentarzyści z regionu powinni zająć się tym problemem (na wczorajszej uroczystości był m.in. Janusz Dzięcioł, poseł PO - red.).

Drugie miejsce w tej kategorii zdobyła Kujawska Fabryka Maszyn "Krukowiak" w Brześciu Kujawskim (to dla niej kolejne wyróżnienie), a trzecie firma GIT Gastronomia i Turystyka Marcina Jurkiewicza w Bydgoszczy.

W kategorii "Zakład Pracy Chronionej" zwyciężyła Spółdzielnia Socjalna "Kreatywni" w Bydgoszczy. Zatrudnia 55 osób niepełnosprawnych. Swoją działalność rozpoczęła od przedsięwzięcia, które polegało na umożliwieniu rodzicom pozostawienia swoich pociech pod okiem zatrudnionych opiekunów.

- Dziś świadczymy także usługi z doradztwa prawnego, obsługi księgowo-kadrowej, sprzątania, cateringu, obsługi imprez i poligrafii - wymienia Zofia Ziemba, pomysłodawczyni i prezes "Kreatywnych".

Drugie miejsce przypadło Zakładowi Aktywności Zawodowej w Drzonowie, trzecie - Biuru Podatkowemu "Maxim" we Włocławku.

- Podatki to w naszym kraju, wiadomo, skomplikowana sprawa - mówił Czesław Piątek, właściciel firmy "Maxim". - Moi niepełnosprawni pracownicy są w tym tak samo dobrze zorientowani, jak pełnosprawni!

Wczoraj wyróżniono również przyjazne niepełnosprawnym instytucje: Kujawsko-Pomorski Oddział Ligi Kobiet Polskich, WSG w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorską Szkołę Wyższą. "Super Lodołamacza" wręczono zakładowi Kreator w Toruniu, a "Lodołamacza Specjalnego" - Helenie Feldheim, która od ponad 20 lat zajmuje się pomocą społeczną.

Uroczystość umilil występ zespołu Warsztatów Terapii Zajęciowej Modrzew w Bydgoszczy

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska