Podczas sesji Rady Miasta, 25 sierpnia, rajcy otrzymają dokument, nad którym pracowano kilka miesięcy, do zatwierdzenia.
Wystarczy poprawność i punktualność
- Radni mogą zgłaszać do niego uwagi - podkreśla burmistrz Mariusz Kędzierski. - A 25 sierpnia zdecydują, czy taki program RPO można złożyć. Do końca bieżącego miesiąca musi on bowiem trafić do Urzędu Marszałkowskiego. LPRłączy w sobie projekty twarde - związane z budową i modernizacją obiektów oraz miękkie - społeczne, a wszystkie dotyczą rewitalizacji obszarów miejskich. Podejrzewam, że nie jesteśmy nieomylni i - jak większość gmin - będziemy musieli wnosić do niego poprawki, ale po zatwierdzeniu przez marszałka - pieniądze unijne mamy pewne. Dotacja wyniesie 1,3 miliona złotych.Znaszym wkładem będzie to sześć milionów złotych. W urzędzie zrobiliśmy wszystko, aby zdążyć z LPR na czas. Ostatnie słowo należy jednak do radnych.
- Nie ma obaw, że miasto nie otrzyma pieniędzy na rewitalizację, są pewne- potwierdza Marek Maćkowski, specjalista ds. funduszy unijnych w Urzędzie Miasta Chełmna. - Wystarczy spełnić wymagania formalne.
Obszary rewitalizacji nie zostały wyznaczone przypadkowo.
- Musiały one spełniać określone kryteria - mówi Kamil Grzyb, specjalista ds. planowania przestrzennego w chełmińskim magistracie. - Wzięliśmy pod uwagę poziom ubóstwa, bezrobocie, przestępczość czy stan substancji budowlanej, po czym wyznaczyliśmy obszary kryzysowe, które mogą podlegać wsparciu oraz te, na których możliwe jest dofinansowanie renowacji, termomodernizacji budynków mieszkalnych. Okazało się, że programem wsparcia mogą zostać objęte tereny Starego Miasta z otoczeniem, dzielnicą Rybaki, rejon ulic Dworcowej i Młyńskiej, teren ogródków działkowych Powiśle.
W LPR ujęto między innymi cztery projekty społeczne.
- Wśród nich szkolenia dla bezrobotnych organizowane przez MOPS, zajęcia dla uczniów, kurs języka angielskiego i informatyki dla uczniów Gimnazjum nr 1 - wymienia Maćkowski.
Będą mieszkania i muzeum
Tworząc projekty twarde pomyślano o zapotrzebowaniu na mieszkania komunalne.
- W programie jest adaptacja kaplicy świętego Marcina na bibliotekę z czytelnią oraz adaptacja budynku na Kamionce 3na mieszkania komunalne i rozszerzenie świetlicy środowiskowej - dodaje urzędnik. - Pomyśleliśmy o adaptacji budynku przy Grudziądzkiej 36, jedynej barokowej kamienicy, na punkt informacji turystycznej i pomieszczenia wydziału promocji. Jej mieszkańcy zostaną przeniesieni na Kamionkę.
Radni Michał Wrażeń i Lesław Giżyński zauważyli, że mogłoby tam powstać muzeum.
- W Chełmnie jest tylko jedno muzeum, a z doświadczenia wiem, że dłużej zostaję w mieście, w którym jest co zwiedzać - mówił Giżyński.
- Można by tam wyeksponować to, co archeolodzy wykopali na Górze Świętego Wawrzyńca - mówił Wrażeń.
W programie znalazły się również: monitoring wizyjny miasta oraz renowacja parku na plantach.