Lokatorzy z zasobów MPGN-u w Grudziądzu muszą liczyć się z podwyżkami czynszu. O ile i od kiedy?

Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis
Czynsze w lokalach należących do MPGN-u nie były podnoszone od lat. Program gospodarowania zasobem miejskim na lata 2020-2024 dopuszcza możliwość podwyżek czynszy. Z wyjątkiem roku 2020.
Czynsze w lokalach należących do MPGN-u nie były podnoszone od lat. Program gospodarowania zasobem miejskim na lata 2020-2024 dopuszcza możliwość podwyżek czynszy. Z wyjątkiem roku 2020. Piotr Bilski/archiwum
Ponadto mieszkańcy zasobów Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Nieruchomościami, którzy mają w planach wykupy swoich mieszkań muszą się liczyć z nowymi wysokościami upustów w zależności od wieku budynku. Dotychczas obowiązywała stawka 70 proc. bonifikaty.

Radni podczas ostatniej sesji przyjęli w formie uchwały program gospodarowania zasobem mieszkaniowym Grudziądza na lata 2020-2024. Jeden z jego punktów dotyczy możliwości ustalenia nowej wysokości opłaty za 1 metr kwadratowy czynszu lokalu mieszkalnego. I tutaj czytamy, że "stawka może ulec corocznej podwyżce o tzw. wskaźnik inflacji ogłaszany przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za rok poprzedzający podwyżkę czynszu". [przyp. red. np. za 2019 rok to ok. 2,3 proc].

- Mowa jest o możliwości podwyżek, a nie obligatoryjnej konieczności - podkreślał podczas sesji prezydent Maciej Glamowski

Dobrą wiadomością, jest to że podwyżka na pewno nie wejdzie w życie w 2020 roku. Takie zastrzeżenie zostało zapisane w uchwale.

W pierwotnym brzmieniu tego dokumentu, podwyżka była ustalona na poziomie do 10 proc. Jednak na taką wysokość nie godziło się wielu radnych. Po dyskusjach na komisjach w tej sprawie doszło do kompromisu. Propozycję, która zyskała ostateczną akceptację rajców: aby podwyżka była maksymalnie na poziomie wskaźnika inflacji, złożył Łukasz Kowarowski, radny Sojuszu Obywatelski Grudziądz.

Za przyjęciem tej uchwały zagłosowali wszyscy radni obecni na sesji: 22 osoby.

Im młodsza kamienica, tym za mieszkanie zapłacisz więcej

Ponadto radni zgodzili się na przyjęcie uchwały w sprawie nowych stawek procentowych bonifikat przy wykupie mieszkań na własność z zasobów MPGN-u. Dotychczas był to jednolity upust rzędu 70 proc. Czyli lokator wpłacał 30 proc. wartości lokalu oszacowanej przez rzeczoznawcę.

Teraz "rabat" będzie uzależniony od wieku nieruchomości. I tak będzie wynosił:
* 70 proc. - dla lokali mieszczących się w budynkach wybudowanych do 1950 roku;
* 60% - dla lokali mieszczących się w budynkach wybudowanych od 1951 do 1989 roku;
* 50% - dla lokali mieszczących się w budynkach wybudowanych od 1990 do 2004 roku;
* 50% - dla lokali mieszczących się w budynkach przebudowanych ze zmianą sposobu użytkowania na cele mieszkaniowe, niezależnie od roku budowy.

W uzasadnieniu tej uchwały czytamy, że "wprowadzenie nowych uregulowań w zakresie udzielanych bonifikat pozwoli na efektywniejsze gospodarowanie gminnym zasobem mieszkaniowym, powodując zmniejszenie ilości sprzedawanych mieszkań, a zastosowanie niższych bonifikat w odniesieniu do nowszego zasobu spowoduje uzyskanie wyższych dochodów, co wpisuje się
w program naprawczy miasta".

PISALIŚMY TEŻ: Lokatorzy MPGN-u w Grudziądzu: Jesteśmy przerażeni! Po świętach mają sprawdzać instalacje gazowe. Czy to nie może poczekać?!

Nowe stawki bonifikat zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. Sprawy, które toczą się obecnie będą rozpatrywane jeszcze z obowiązującym rabacie - 70 proc.

Za przyjęciem tej uchwały zagłosowało 12 radnych. 7 radnych z PiS i Arkadiusz Goszka z Koalicji Obywatelskiej było przeciw, a dwóch: Łukasz Piasecki z KO i Łukasz Kowarowski z SOG-u wstrzymali się od głosu. Na sesji był nieobecny Miłosz Joniec z PiS.

Rząd obiecuje wspomóc psychiatrię dziecięcą

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie