Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubię moją pracę - mówi jedynie co trzeci z nas

Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
Wybierz pracę, którą kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w życiu - Konfucjusz
Wybierz pracę, którą kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w życiu - Konfucjusz Fot. Pixabay.com
W Kujawsko-Pomorskiem ludzie są bardziej zadowoleni z zatrudnienia niż w innych województwach. Bezrobocie sprawia, że bardziej je doceniamy?

Zadowolony z pracy jest jedynie co trzeci z nas (33 proc. badanych). 25 procent pracowników deklaruje brak satysfakcji. Pozostałe 42 proc. wykazuje ocenę przeciwną - wynika z najnowszego raportu Sedlak&Sedlak.

Polacy oceniają więc swoją pracę jako „ani dobrą, ani złą”. Średni wynik dla przebadanej populacji wyniósł 0,08 (w skali od minus 2 – maksymalne niezadowolenie do plus 2 – maksymalne zadowolenie).

O zadowoleniu z zajęcia w znacznej mierze decyduje poziom stanowiska - zauważyli autorzy badania. Im wyżej jesteśmy w hierarchii przedsiębiorstwa, tym wyższa ogólna satysfakcja zawodowa, lepsze relacje z innymi zatrudnionymi, większy poziom autonomii i niższy odczuwany poziom stresu.

Wszystko zależy od punktu widzenia

Satysfakcja z wykonywanej pracy zależy również od specjalizacji pracownika. Najniższy poziom zadowolenia zaobserwowano w działach produkcyjnych, administracyjnych i obsługi klienta. Najbardziej usatysfakcjonowani czują się informatycy, HR-owcy i marketingowcy.
Badanie pokazało też, że im dłużej pracujemy w jednej organizacji, tym niższa jest nasza satysfakcja. Z pracy najbardziej zadowolone są więc osoby, które krótko pracują w firmie.

Poziom satysfakcji jest związany także z pochodzeniem firmy. Bardziej zadowoleni są pracownicy firm zagranicznych (46 proc. usatysfakcjonowanych) niż polskich (36 proc. usatysfakcjonowanych). Z kolei najmniej zadowoleni z pracy w Polsce są zatrudnieni w sektorze publicznym (24 proc. zadowolonych i 32 proc. niezadowolonych).

Najbardziej niezadowoleni wg Sedlak&Sedlak są pracownicy administracji państwowej (satysfakcję z pracy odczuwa tam jedynie 22 proc. zatrudnionych), służbie zdrowia (26 proc.) oraz usługach dla ludności (31 proc.). Największy odsetek szczęśliwych pracuje natomiast w firmach informatycznych (55 proc.), telekomunikacyjnych (47 proc.) i usługach dla biznesu (45 proc.).

Ciekawą zależność ujawniło regionalne zestawienie poziomu satysfakcji pracowników. W województwach, gdzie rynek pracy jest mniej rozwinięty (w tym w naszym województwie) ludzie są bardziej zadowoleni z pracy. Być może perspektywa bezrobocia sprawia, że bardziej doceniają oni sam fakt posiadania pracy.

Najbardziej narzekamy na co? Na płace

Negatywne opinie na ten temat ma 56 proc., a pozytywne jedynie 21 proc. Najmniej niezadowoleni są pracownicy prywatnych firm zagranicznych (na zarobki narzeka w nich 37 proc. osób), podczas gdy pracownicy prywatnych firm z polskim kapitałem narzekają w stopniu podobnym do zatrudnionych w spółkach skarbu państwa (ok. 57 proc.). Najbardziej niezadowoleni są przy tym członkowie administracji państwowej (64 proc. deklaruje brak satysfakcji). Porównując satysfakcję z wynagrodzenia w poszczególnych branżach, za najbardziej zadowolonych należy uznać pracowników firm informatycznych, w których na wynagrodzenie narzeka jedynie 28 proc. zatrudnionych oraz telekomunikacyjnych (33 proc. niezadowolonych). Największe niezadowolenie panuje w służbie zdrowia (67 proc. jest niezadowolonych).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska