W początkowym stadium choroby objawy dermatologiczne i reumatyczne bardzo rzadko idą w parze, co znacznie utrudnia proces postawienia prawidłowej diagnozy.
- U większości chorych (75-80 procent) objawy skórne łuszczycy wyprzedzają pojawienie się zapalenia stawów, więc chory skupia się jedynie na leczeniu dermatologicznym, nie zdając sobie sprawy z postępującej choroby reumatycznej. U tych pacjentów zapalenie stawów obserwujemy zwykle po 7-12 latach od rozpoznania łuszczycy w postaci skórnej - podkreśla profesor Piotr Leszczyński z Katedry Reumatologii i Rehabilitacji Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego.
- Są jednak przypadki, u których objawy stawowe występują znacznie wcześniej niż objawy skórne (14-20 procent) i często mylone są z bólem o charakterze przeciążeniowym. U takich osób kluczową rolę odgrywa wnikliwy wywiad rodzinny pod kątem występowania łuszczycy u krewnych pierwszego stopnia, który jest głównym czynnikiem ryzyka - dodaje profesor Leszczyński. Niewidoczna na skórze choroba sieje spustoszenie w stawach i organach wewnętrznych, a pacjent latami odwiedza różnych specjalistów, nie otrzymując właściwego rozpoznania. ŁZS dotyka osób w pełni sił. Szczyt występowania przypada między 35. a 45. rokiem życia. Osoby te nie spodziewają się, że mogą borykać się z chorobą reumatyczną, która zazwyczaj kojarzona jest błędnie z osobami starszymi.
ZOBACZ TAKŻE: Jak rozpoznać i leczyć łuszczycę?
(Źródło:Dzień Dobry TVN
Dostawca: TVN)
POLECAMY RÓWNIEŻ:
Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia
