Borelioza, znana również jako borelioza z Lyme, jest wieloukładową chorobą zakaźną wywołaną przez bakterie – Borrelia burgdorferi. Zarażenie następuje na skutek ukłucia przez kleszcza, który jest nosicielem patogenu. Nie każdy kleszcz jest nosicielem boreliozy - szacuje się, że ryzyko zachorowania wynosi od 1,5 do 6 proc.
Kleszcze mogą atakować swoich żywicieli z zaskoczenia, spadając z drzew, krzewów lub traw. Dlatego po każdym powrocie z terenów zielonych należy dokładnie obejrzeć swoje ciało.
Jeśli na swoim ciele zauważysz kleszcza, najlepiej jest usunąć go w ciągu 24 godzin. Możesz zrobić to samodzielnie lub, jeżeli nie chcesz ryzykować, udać się do przychodni medycznej.
Takie są objawy boreliozy - lista
Rozpoznanie boreliozy w początkowej fazie jest kluczowe dla skutecznego leczenia. Po usunięciu kleszcza, już po dwóch tygodniach można wykonać test na obecność boreliozy. Należy jednak pamiętać, że wyniki nie zawsze są miarodajne. Należy więc uważnie obserwować swój stan zdrowia i zwracać uwagę na nietypowe objawy.
Oto lista najpowszechniejszych symptomów boreliozy. Jeżeli zaobserwujesz je u siebie, koniecznie skorzystaj z porady lekarza - szczegóły w galerii:
Czy borelioza jest niebezpieczna?
Borelioza może prowadzić do problemów z układem nerwowym, sercem, stawami. Dlatego tak ważne jest, aby zdiagnozować ją jak najszybciej. Wiosną oraz latem, przebywając w lesie czy parku zaleca się noszenie odpowiedniego ubioru, stosowanie repelentów oraz dokładne sprawdzanie ciała po powrocie z miejsc, gdzie mogą występować kleszcze.
