- Opłata odrolnieniowa to rodzaj podatku, który muszą płacić firmy prowadzące działalność biznesową na gruntach rolnych. Środkami z tej daniny dysponuje w naszym regionie Terenowy Fundusz Ochrony Gruntów Rolnych Województwa Kujawsko-Pomorskiego - informuje Beata Krzemińska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. - Zgodnie z ustawą o ochronie gruntów rolnych i leśnych, są przeznaczane na rekultywację terenów rolniczych oraz na odszkodowania związane ze skażeniem gleb przez nieznanych sprawców. Prawo zezwala zarządowi województwa na umorzenie części lub całości takich należności.
Z wnioskami o umorzenie opłat za odrolnienie gruntów w latach 2006-2007 wystąpiło kilka firm działających w łysomickiej części PSSE. Wśród nich był m.in. Sharp oraz jego kooperanci: Sumika Electronic Materials Poland, Tensho Poland Corporation, Sohbi Craft Poland Kimoto Poland, Orion Electric, a także producent opakowań U-TEC Poland.
- Zarząd województwa musiał odmówić umorzenia - tłumaczy Krzemińska. - Jest to związane ze stanowiskiem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Uznał on, że tego rodzaju pomoc publiczna byłaby niezgodna z prawem obowiązującym w Unii Europejskiej. Na inne potraktowanie, jeśli Komisja Europejska w najbliższym czasie zatwierdzi przewidziane dla niego publiczne wsparcie, może liczyć jedynie Sharp Manufacturing Poland.
Jak wyjaśnia Krzemińska Pomoc publiczna dla prywatnych podmiotów musi być bowiem wcześniej zaplanowana i spisana w postaci dokumentu, który jest następnie zatwierdzany przez Komisję Europejską. Tego rodzaju plan powstał tylko dla Sharpa. Nie został on jednak jeszcze zatwierdzony przez KE.
