MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mądrzy, ciekawi świata zdobyli laury na olimpiadach i konkursach. Zostali nagrodzeni przez władze Grudziądza. Zdjęcia, lista wyróżnionych

Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis
Piotr Bilski
Piotr Bilski
Maksymilian Murawski z III LO dużo wie o Afryce. Obok nauczyciel Izabela Utracka
Maksymilian Murawski z III LO dużo wie o Afryce. Obok nauczyciel Izabela Utracka Piotr Bilski
- Pasjonat potrzebuje pasjonata. Uczeń potrzebuje nauczyciela, aby go zainspirował - mówiła do laureatów Kamila Melkowska - Lemke, szefowa wydziału edukacji wręczając im nagrody wraz z prezydentem Grudziądza.

Nagrodzono najlepszych uczniów szkół w Grudziądzu

Wyróżnieni to laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych z grudziądzkich szkół podstawowych i średnich. Uroczystość, która odbyła się w auli IV LO z udziałem władz miasta to zwieńczenie ich trudu, mnóstwa godzin nauki i poświęcenia czasu wolnego na zgłębianie wiedzy.

Wśród tego grona znalazła się m. in. Irmina Klempert ze Szkoły Podstawowej nr 16, która została laureatką konkursu z języka hiszpańskiego i finalistką konkursu z języka francuskiego. - Od zawsze chciałam uczyć się hiszpańskiego i stwierdziłam, że przy okazji zacznę też uczyć się francuskiego. Jak się okazało dobrze mi poszło podczas konkursu, ale sporo musiałam uczyć się w domu - przyznaje w rozmowie z "Pomorską" Irmina, ósmoklasistka z SP 16.

Irmina dodaje, że swój hiszpański oprócz konkursu, miała też już okazję sprawdzić podczas pobytu w Hiszpanii. - W różnych regionach wymowa jest inna - dzieli się doświadczeniem nastolatka. - Jednak jak opanuje się dobrze podstawy to nie ma większych problemów z porozumieniem się.

Absolwentka SP 16, dodaje że w przyszłości chciałaby także uczyć się włoskiego. Swoje dalsze kształcenie wiąże z II LO. - Nie ukrywam, że kierując się wyborem liceum padło na II LO ponieważ tutaj są w ofercie i hiszpański i francuski - wyjaśnia Irmina Klempert. Ale... swoje zawodowe plany ma jasno sprecyzowane i nie wiążą się z językami obcymi.

- Chcę zajmować się zoofizjoterapią i pielęgnacją zwierząt - jasno określa młoda poliglotka.

Rafał Chylewski, dyrektor SP 16: - Irmina jest wyjątkowa. Opanowała te dwa języki perfekcyjnie. Jesteśmy bardzo z niej dumni.

"Od małego przeglądałem atlasy"

Z kolei Maksymilian Murawski, trzecioklasista III LO w Grudziądz to finalista olimpiady znajomości Afryki. Skąd takie zainteresowanie? - Od małego przeglądałem atlasy - opowiada Maks. - Ponadto w szkole uczymy się głównie o Europie, Ameryce i trochę o Azji, a Afryka jest pomijana, więc chciałem zgłębić wiedzę o tym kontynencie. Zainteresowała mnie kultura Afryki, pierwotne wierzenia, islam, kościół. Olimpiada głównie oparta była o wiedzę z zakresu geografii ale także historii Afryki.

Maks od nowego roku szkolnego będzie w klasie maturalnej. Swoją przyszłość raczej wiąże z historią bądź prawem. - Afrykanistyka zawsze może być dodatkowym kierunkiem - uważa uczeń III LO.

Izabela Utracka, nauczyciel Maksa podkreśla: - To bardzo wyjątkowy uczeń. Sam zgłosił się do tego konkursu i poprosił bym go wsparła. W zasadzie ten sukces jest w dużej mierze jego własnym. Ja pomagałam mu w zdobyciu literatury trudno dostępnej. Myślę, że teraz nabrał apetytu i jeszcze raz w przyszłym roku wystartuje, aby sięgnąć po wyższe laury. To jego pasja. Ma szeroką i rozległą wiedzę.

- Grudziądz potrzebuje ludzi młodych i wykształconych, dlatego życzę zwłaszcza absolwentom szkół średnich dostania się na wymarzone uczelnie... ale pamiętajcie że Grudziądz na was czeka - podkreślał Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.

Włodarz miasta także poinformował o planach związanych z wprowadzeniem systemu stypendialnego dla studentów, a także dla tych którzy będą pisali prace licencjackie czy magisterskie związane z naszym miastem.

Czytaj także:

Oto wyróżnieni uczniowie z Grudziądza i ich opiekunowie:

szkoły podstawowe:

 • SP nr 2: Nina Spychała Konkurs Przedmiotowy z Języka Polskiego finalistka (opiekun Justyna Wesołowska)

 • SP nr 2: Aleksandra Pohl Konkurs Przedmiotowy z Języka Polskiego finalistka (opiekun Justyna Wesołowska)

 • SP nr 5: Alicja Kamińska Konkurs Przedmiotowy z Biologii laureatka (opiekun Danuta Krajewska)

 • SP nr 11: Adam Pepliński Konkurs Przedmiotowy z Matematyki laureat (opiekun Halina Stodolska); Diecezjalny Konkurs Biblijny „Czytam Pismo Święte” laureat (opiekun Beata Makowska)

 • SP nr 11: Nikola Lask Diecezjalny Konkurs Biblijny „Czytam Pismo Święte” finalistka (opiekun Beata Makowska)

 • SP nr 11: Piotr Bielicki Diecezjalny Konkurs Biblijny „Czytam Pismo Święte” laureat (opiekun Beata Makowska)

 • SP nr 11: Daniel Majka Konkurs Przedmiotowy z Historii finalista (opiekun Paweł Górecki)

 • SP nr 12: Kacper Napora Diecezjalny Konkurs Biblijny „Czytam Pismo Święte” finalista (opiekun Kamil Kurt)

 • SP nr 12: Szymon Taczyński Diecezjalny Konkurs Biblijny „Czytam Pismo Święte” laureat (opiekun Kamil Kurt)

 • SP nr 15: Maria Sadowska Konkurs Przedmiotowy z Matematyki finalistka, Konkurs Przedmiotowy z Matematyki Liga Zadaniowa finalistka (opiekun Hanna Czekała)

 • SP nr 15: Alexander Reschke Konkurs Przedmiotowy z Języka Angielskiego finalista ( opiekun Marek Mazurski)

 • SP nr 20: Zofia Płusa Konkurs Przedmiotowy z Biologii laureatka (opiekun Ewa Bartoś)

 • SP nr 20: Karolina Malinowska Konkurs Przedmiotowy z Matematyki Liga Zadaniowa laureatka (opiekun Krzysztof Grabowski); Konkurs Przedmiotowy z Geografii finalistka (opiekun Wioletta Niedzielska)

 • SP nr 20: Luisa Smolińska Konkurs Przedmiotowy z Języka Niemieckiego laureatka (opiekun Ewa Tomczuk)

 • SP nr 20: Martyna Lewandowska Konkurs Przedmiotowy z Matematyki Liga Zadaniowa finalistka ( opiekun Krzysztof Grabowski)

 • SP nr 21: Kacper Bielewicz Konkurs Przedmiotowy z Geografii finalista (opiekun Renata Franczak)

 • SP nr 7: Julia Tarnawska Konkurs Przedmiotowy z Języka Polskiego laureatka (opiekun Beata Grodowska)

 • SP nr 7: Anthony Kaszuba Konkurs Przedmiotowy z Języka Angielskiego finalista (opiekun Ludmiła Kopczyńska)

Warto to wiedzieć:

szkoły średnie:

 • II LO: Cyprian Tessmer Olimpiada Filozoficzna laureat (opiekun Ewa Biedrzycka)

 • Zespół Szkół Ekonomicznych: Natalia Huzarek Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Menedżerskich laureatka (opiekun Szymon Florkiewicz)

 • Zespół Szkół Ekonomicznych: Oskar Kraśniewski Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Menedżerskich finalista (opiekun Szymon Florkiewicz)

 • Zespół Szkół Budowlanych i Plastycznych: Hubert Halik Centralny Turniej Budowlany „Złota Kielnia” finalista (opiekun Wojciech Wojtkowiak)

 • Zespół Szkół Budowlanych i Plastycznych: Emilia Dymurska Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Fryzjerskich finalistka (opiekun Katarzyna Wierzbowska)

 • Zespół Szkół Budowlanych i Plastycznych: Paulina Mielewska Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Fryzjerskich finalistka (opiekun Katarzyna Wierzbowska)

 • Zespół Szkół Gastronomiczno- Hotelarskich: Natalia Kucharska Olimpiada Wiedzy o Żywieniu finalistka (opiekun Beata Stanulewicz)

 • Zespół Szkół Gastronomiczno- Hotelarskich: Alicja Troczyńska Olimpiada Wiedzy o Żywieniu finalistka (opiekun Beata Stanulewicz)

 • Zespół Szkół Gastronomiczno- Hotelarskich: Oskar Janeczek Ogólnopolski Turniej na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Kucharz finalista (opiekun Beata Stanulewicz)

 • Zespół Szkół Gastronomiczno- Hotelarskich: Kacper Chelt Olimpiada Wiedzy o Turystyce finalista (opiekun Paulina Zyglarewicz)

 • Zespół Szkół Gastronomiczno- Hotelarskich: Maja Kuligowska Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy i Umiejętności z Zakresu Projektowania i Wytwarzania Odzieży finalistka (opiekun Joanna Okonek)

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska