Zobacz wideo: Bez maseczek na świeżym powietrzu? Są nowe informacje.
Biżuteria z motywami włocławskiego fajansu
Magdalena Ziółkowska wykorzystuje fragmenty starej porcelany (talerzy czy kubków) i – w drodze recyklingu – tworzy biżuterię, między innymi: kolczyki, zawieszki i pierścionki z dobrze znanymi motywami. Wśród nich można odnaleźć wyroby z logo Społem, barów mlecznych, a także z tradycyjnymi motywami włocławskiego fajansu.
- Kawałki talerzy, czy kubków selekcjonowane pod kątem wzoru, następnie szlifowane w nowoczesne kształty. Znane motywy, takie jak logo Społem z barów mlecznych, tradycyjny Włocławek, czasem zabytkowy Rosenthal czy Villeroy zyskują drugie życie pod postacią kolczyków, broszek, pierścionków
– czytamy na facebookowej stronie Biżuteria z talerzy.
Jak Włocławek promuje swoją ceramiczną tradycję?
W poniedziałek 10 maja Magdalena Ziółkowska wybrała się do Włocławka na wycieczkę, żeby sprawdzić w jaki sposób i na ile miasto promuje swoją ceramiczną tradycję.
- Pojechałam sprawdzić na ile miasto promuje swoją ceramiczną tradycję i znalazłam kilka perełek
– czytamy na Facebooku Biżuteria z talerzy.
Wrażeniami i zdjęciami z pobytu mającego na celu „tropienie fajansu”, Magdalena Ziółkowska podzieliła się na swoim Facebooku. Wybrała się m. in. na przejażdżkę miejskim rowerem ozdobionym motywami włocławskiego fajansu, odpoczęła na ławce w kwiatowe wzory, wpadła na lody do Cafe Fajans i sfotografowała się z muralem „Esencja miasta”, na którym widnieją charakterystyczne dla Włocławka elementy architektury umieszczone w ogromnej filiżance z motywami włocławskiego fajansu.
Niestety, nie mogła obejrzeć stałej kolekcji w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej z powodu trwającego w budynku remontu. Na pocieszenie kupiła książkę pt. „Fantastyczna ceramika użytkowa: włocławskie fajanse z lat 1953-1965 w kolekcji Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku”.
- Stolicę Kujaw można przemierzyć kobaltowym WŁOWERem, usiąść na kwiatowej ławce, sfotografować się z gigantyczną filiżanką i zjeść lody w Cafe Fajans. Tylko stałej kolekcji w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej zobaczyć chwilowo nie można, ponieważ budynek będzie w remoncie do lipca
– napisała Magdalena Ziółkowska na Facebooku.
