https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mają też dodatki! Takie przelewy dostają żołnierze w 2024 roku - mamy listę wynagrodzeń 2024

ADM, KP
W Wojsku Polskim poziom zarobków jest ściśle powiązany z zajmowanym stanowiskiem, przynależnością do określonego korpusu oraz posiadanym stopniem wojskowym. Oprócz podstawowego wynagrodzenia, żołnierze mogą liczyć na szereg dodatków. Na kolejnych slajdach zobaczcie podstawowe zarobki w wojsku.
W Wojsku Polskim poziom zarobków jest ściśle powiązany z zajmowanym stanowiskiem, przynależnością do określonego korpusu oraz posiadanym stopniem wojskowym. Oprócz podstawowego wynagrodzenia, żołnierze mogą liczyć na szereg dodatków. Na kolejnych slajdach zobaczcie podstawowe zarobki w wojsku. Andrzej Banaś
Od marca 2024 roku żołnierze zawodowi, Wojska Obrony Terytorialnej oraz personel dobrowolny cieszą się z podwyżek. Wprowadzone zmiany, mające wyrównanie naliczane od stycznia, przynoszą wzrost zarobków w przedziale od 15,2% do 25,4%. To znacząca poprawa finansowa dla osób noszących mundur.

Wynagrodzenie w siłach zbrojnych Polski jest różnicowane na podstawie wielu czynników, w tym zajmowanego stanowiska, przynależności do określonego korpusu oraz posiadanych stopni wojskowych. Ostatnie zmiany dotyczące wynagrodzeń obejmują również Wojska Obrony Terytorialnej (WOT), co jest istotne, zważywszy na ich rolę w obronności kraju.

Tak kształtują się zarobki w wojsku - mamy tabelę na rękę

Żołnierze zawodowi korzystają z pewnych przywilejów podatkowych, które sprawiają, że ich wynagrodzenie netto jest wyższe w porównaniu do cywilnych pracowników. Nie są oni bowiem zobowiązani do odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne, ponieważ system emerytalny dla nich jest finansowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Z pensji brutto żołnierza potrącane są jedynie składka zdrowotna oraz podatek dochodowy.

W tabelach dostępnych w galerii można zapoznać się ze szczegółowymi kwotami wynagrodzeń brutto i netto, które obecnie otrzymują żołnierze na różnych stopniach.

Warto również wspomnieć o emeryturach, które dla żołnierzy po 25 latach służby wynoszą 60% ostatniej pensji, z możliwością zwiększenia o 3% za każdy kolejny rok służby.

Jakie dodatki przysługują żołnierzom?

Żołnierze poza podstawowym wynagrodzeniem, żołnierze mogą liczyć na różnorodne dodatki, które mają na celu motywowanie ich do dalszej służby oraz rekompensatę za specyfikę wykonywanych zadań. Wśród nich znajdują się dodatki za długoletnią służbę, świadczenia motywacyjne, dodatki za noszenie munduru, trzynastki, dodatki funkcyjne oraz za udział w misjach zagranicznych.

Dodatki do żołnierskiej wypłaty są przyznawane w różnych formach. Należą do nich między innymi dodatek specjalny, służbowy, za długoletnią służbę wojskową, motywacyjny i kompensacyjny. Jak wyjaśnia ppłk Pękala, wysokość tych dodatków oraz warunki ich przyznawania określono w Rozporządzeniu MON z dnia 9 stycznia 2023 r. dotyczącym dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych.

Ponadto istnieją inne świadczenia pieniężne, które mogą być przyznawane żołnierzom zawodowym po spełnieniu określonych w Ustawie o Obronie Ojczyzny warunków. Do tych świadczeń należą zasiłek na zagospodarowanie, który jest jednorazową wypłatą w wysokości jednomiesięcznego uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym, oraz dodatkowe uposażenie roczne, które jest wypłacane raz w roku i wynosi 1/12 rocznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym.

Żołnierze mogą także otrzymywać nagrody uznaniowe za wysokie wyniki w wykonywaniu zadań służbowych oraz zapomogi w przypadku istotnego pogorszenia warunków materialnych. Innymi formami gratyfikacji są nagrody jubileuszowe, które wynoszą od 75 procent miesięcznego uposażenia po 20 latach służby do 300 procent po 40 latach służby. Istnieją również należności związane z przeniesieniami i podróżami służbowymi, gratyfikacja urlopowa w wysokości 35 procent najniższego uposażenia (obecnie wynosząca 2100 zł brutto), dodatek za rozłąkę oraz zwrot kosztów przejazdu do miejsca zamieszkania członków rodziny i codziennych dojazdów z miejsca zamieszkania do miejsca pełnienia służby.

Osoby służące w Wojskach Obrony Terytorialnej, niebędące żołnierzami zawodowymi, otrzymują dodatkowo tzw. dodatek za gotowość, który jest formą rekompensaty za ich dyspozycyjność i zaangażowanie w obronność kraju.

O sprawach wojska czytaj też w naszym nowym serwisie strefaobrony.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska