Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zarobki żołnierzy od marca 2024 - tabela wyliczeń. Tyle zarabiają żołnierze zawodowi, WOT i dobrowolni

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Pensja w Wojsku Polskim uzależniona jest od stanowiska, korpusu oraz stopnia. Żołnierze otrzymują ponadto rożne dodatki i mogą też liczyć na wcześniejszą emeryturę.
Pensja w Wojsku Polskim uzależniona jest od stanowiska, korpusu oraz stopnia. Żołnierze otrzymują ponadto rożne dodatki i mogą też liczyć na wcześniejszą emeryturę. Urszula Łobaczewska
W marcu żołnierze otrzymali podwyżki od 15,2 do 25,4% - z wyrównaniem od stycznia. Wiemy dokładnie, jakie to są kwoty i dodatki dla mundurowych służących na Kujawach i Pomorzu.

Tak zarabiają żołnierze po podwyżce od marca 2024 roku

Na konta żołnierzy, m.in. z Kujaw i Pomorza, już wpływają pensje po podwyżce i to całkiem spore kwoty, bo z wyrównaniem od początku roku. Pieniądze całkiem całkiem, ale takie czasy, że ryzykowna robota. Dokładne wyliczenia kwot zobaczysz w poniższej galerii.

Pan Maciej służy w dużej jednostce w naszym regionie, to mężczyzna w wieku niespełna 30 lat. - Mam stopień zwykłego szeregowego, ale zarabiam więcej niż wielu moich znajomych, którzy pracują w innych zawodach. Dlatego nie ma co narzekać. Jednak, niestety, to, co się dzieje na Ukrainie, powoduje, że człowiek się, zwyczajnie, denerwuje.

Pensja w Wojsku Polskim uzależniona jest od stanowiska, korpusu oraz stopnia. Marcowa, spora, podwyżka dotyczy też, oczywiście, Wojsk Obrony Terytorialnej, bo to jeden rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Żołnierze - pensja brutto i netto

- Jak wiadomo, mundurowi WP nie odprowadzają składek na ZUS, gdyż emerytury otrzymują z MON. Z ich pensji brutto odliczane są tylko składka zdrowotna i podatek dochodowy. W praktyce oznacza to więc, że w ich kieszeniach zostaje dużo więcej zł netto niż pracownikom spoza mundurówki opłacających ZUS w pełnej wysokości.

Przy okazji napiszmy też, że emerytura dla żołnierza wynosi 60 proc. podstawy jej wymiaru za 25 lat służby wojskowej i wzrasta o 3 proc. za każdy dalszy rok tej służby.

Dodatki w wojsku

Wróćmy jednak do służby czynnej, podczas której żołnierze otrzymują również dodatki, jak m.in.:

  • za długoletnią służbę - co trzy lata 3 procent i tak do 15 lat, potem co roku 1 proc.;
  • świadczenie motywacyjne - po 15 latach – 500 zł, po 25 – 1500 zł, 28 latach - 2500 zł,
  • a poza tym jeszcze np. mundurówki,
  • trzynastki,
  • funkcyjne,
  • za udział w misjach.

Dodatki mieszkaniowe dla żołnierzy - kwoty

Dostają również świadczenie mieszkaniowe, uzależnione od lokalizacji. Na Kujawach i Pomorzu na największe „mieszkaniówki” mogą liczyć wojskowi służący w Bydgoszczy, bo 900 zł netto miesięcznie, w Toruniu to 750 zł, Inowrocławiu - 540 zł, Grudziądzu - 540 zł (kwoty tych świadczeń są dostępne na infor.pl).

Warto podkreślić, że mundurowi WOT, którzy nie są żołnierzami zawodowymi otrzymują dodatek za tzw. gotowość - to 10 proc pensji zawodowego szeregowego, czyli obecnie - po podwyżce - 600 zł.

Z kolei ochotnicy służby dobrowolnej dostają wynagrodzenia w wysokości najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego, tzn. od marca 6000 zł brutto miesięcznie (wzrost z 4960 zł, tj. o 1040 zł więcej niż w 2023 roku).

Dobrowolsi trzy miesiące przed końcem tej służby mogą złożyć wniosek o powołanie do armii zawodowej.

Jaka droga do armii?

Jak czytamy na wojsko.polskie.pl, o przyjęcie w szeregi żołnierzy zawodowych mogą też ubiegać się np. terytorialsi i funkcjonariusze innych służb. O powołanie do korpusu szeregowych zawodowych mogą ubiegać się np. osoby ze statusem żołnierza, a więc aktywni rezerwiści, terytorialsi oraz ci, którzy ukończyli 28-dniowe szkolenie podstawowe w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej (lub równorzędne formy przeszkolenia wojskowego) i jako szeregowi rezerwy kontynuują szkolenie specjalistyczne na stanowisku w jednostce.

Tacy ochotnicy mogą złożyć wniosek o powołanie do służby zawodowej, gdy otrzymają ocenę pozytywną z opiniowania i mają odpowiedni staż służby.

  • W przypadku terytorialsów to dwa lata,
  • rezerwistów aktywnych – trzy lata.
  • Żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby zaś mogą zgłosić się tuż po zakończeniu służby.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska