Major rządzi w zamku

  Major rządzi w zamku

  Wojciech Giedrys

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  - Chcę, aby o zamku mówiło się, że warto tu przyjechać - mówi Nowicki

  - Chcę, aby o zamku mówiło się, że warto tu przyjechać - mówi Nowicki ©Fot. Łukasz Fijałkowski

  Andrzej Nowicki został dyrektorem Centrum Kultury Zamek Krzyżacki. W konkursie o fotel pokonał dziewięciu kandydatów. - Chcę ożywić ruiny zamku - mówi.
  - Chcę, aby o zamku mówiło się, że warto tu przyjechać - mówi Nowicki

  - Chcę, aby o zamku mówiło się, że warto tu przyjechać - mówi Nowicki ©Fot. Łukasz Fijałkowski

  Nowicki od 2 lutego pełnił obowiązki szefa tej miejskiej insytucji. Wcześniej bezskutecznie startował w konkursie na dyrektora Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Na stanowisku durektora CKZK zastąpił pierwszego szefa tej insytucji - Klaudiusza Piekarka, który zrezygnował z funkcji w lutym br. Nowicki pokonał dziewięciu kandydatów. Oprócz tego otrzymał pozytywną opinię stowarzyszeń zawodowych i twórczych.
  Będzie kontynuował przedsięwzięcia, które rozpoczął.
  W najbliższym tygodniu ruiny zyskają nową portiernię, która będzie kosztować 40 tys. zł. Stary obiekt, w którym kupowało się bilety, szpecił to miejsce. - Obok niej powstanie aranżacja z dybami i pręgierzami, gdzie będzie można sobie zrobić zdjęcie - mówi dyrektor instytucji.
  Kolejne aranżacje są w planach. W piwnicach, które świeciły pustkami, powstanie krzyżacka kuchnia pokazująca, jakie posiłki spożywali zakonnicy. Będzie też sypialnia, zbrojownia, a także pokój strachów.

  Jak jadali i sypiali Krzyżacy?

  - Jeżeli dobrze pójdzie, kuchnię i sypialnię obejrzymy już za dwa tygodnie - mówi Nowicki. - W niedzielę ruszy Letnia Scena Zamkowa, czyli cykl imprez na zamku, które przygotowują toruńskie instytucje kulturalne. Podczas pierwszej zobaczymy teatr pantomimy Mimo.
  Występ zacznie się o godz. 16.00. Kolejnym wydarzeniem będzie rocznica Bitwy pod Grunwaldem, która odbędzie się 12 lipca. - Pojadę do Łódzkiego Centrum Filmowego i wypożyczę stroje oryginalne z filmy Krzyżacy, które udostępnimy zwiedzającym - mówi Nowicki. - W planach jest także projekcja filmu "Krzyżacy" w kinie letnim zaaranżowanym na zamku.

  Wystąpią o dotację

  Dyrektor CKZK będzie się starać o dofinansowanie na konserwację zamkowych murów. Do 30 września chce wystąpić o dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym roku ma dyspozycji 320-tysięczny budżet. Sam jednak zaznacza, że trzy czwarte to płace.
  - Gospodaruję w większości z wypracowanych pieniędzy z wizyt turystów - zauważa. - W maju zamek odwiedziło ok. 7,2 tys. osób.
  Nowicki ma 51 lat. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii w Toruniu oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy. W latach 1997-2006 kierował wydziałem w toruńskiej Wojskowej Komendzie Uzupełnień.
  - Jestem majorem - mówi. - Interesują mnie militaria, historia wojskowości i średniowiecza. Klimaty zamkowe jak najbardziej mi pasują. Chcę ożywić ruiny zamku tak, aby jak najwięcej turystów je odwiedzało, aby o zamku mówiło się, że warto tu przyjechać.
  CK Zamek Krzyżacki powstał we wrześniu 2007 r. Placówka opiekuje się ruinami zamku krzyżackiego, a także generałówką przy ul. Przedzamcze.
  Do zadań instytucji należy m.in. organizowanie imprez kulturalnych, plenerowych, festiwali i konkursów, a także działalność informacyjna, edukacyjna i popularyzatorska.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej