Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Makler to zawód elitarny, w Polsce jest ich zaledwie dwa tysiące

Agnieszka Domka-Rybka, Fot. WSB [email protected] Tel. 052 326 31 86
Dr Piotr Prewysz-Kwinto: - - Zawód maklera to - można powiedzieć - zawód elitarny, gdyż wykonuje go w Polsce zaledwie dwa tysiące osób.
Dr Piotr Prewysz-Kwinto: - - Zawód maklera to - można powiedzieć - zawód elitarny, gdyż wykonuje go w Polsce zaledwie dwa tysiące osób.
Często po kilku udanych transakcjach początkujący inwestor zwiększa agresywność swoich inwestycji, zapominając, że wcale nie muszą się one po raz kolejny zakończyć zyskiem - rozmowa z dr. Piotrem Prewysz-Kwinto, wykładowcą Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu oraz Zamiejscowego Wydziału Finansów i Zarządzania w Bydgoszczy

- Czym zajmuje się makler giełdowy?

- Maklerzy giełdowi to osoby pośredniczące w zawieraniu transakcji kupna i sprzedaży towarów lub papierów wartościowych. Pracują zarówno na giełdach papierów wartościowych, giełdach towarowych, jak i w biurach maklerskich.

Do ich zadań należy między innymi prowadzenie rachunków inwestycyjnych, przyjmowanie zleceń kupna i sprzedaży, przygotowywanie i przeprowadzanie emisji instrumentów finansowych czy zarządzanie portfelem aktywów klienta.

- Jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać maklerem?

- Zawód maklera to - można powiedzieć - zawód elitarny, gdyż wykonuje go w Polsce zaledwie dwa tysiące osób.

Aby zostać maklerem, należy przede wszystkim zdać egzamin państwowy, składający się ze 120 pytań testowych, obejmujących wiedzę z funkcjonowania rynku finansowego, instrumentów finansowych, analizy finansowej czy matematyki finansowej. Egzamin odbywa się dwa razy w roku i jest organizowany przez Komisję Nadzoru Finansowego. Po zdaniu egzaminu kandydat zostaje wpisany na listę maklerów i może rozpocząć pracę.

- Jakie są grzechy główne popełniane przez początkujących inwestorów giełdowych?

- To przede wszystkim rozpoczęcie inwestowania bez podstawowej wiedzy dotyczącej mechanizmów giełdowych czy zasad funkcjonowania instrumentów finansowych, a także kierowanie się emocjami, a nie zdrowym rozsądkiem. Często po kilku udanych transakcjach początkujący inwestor zwiększa agresywność swoich inwestycji, zapominając, że wcale nie muszą się one po raz kolejny zakończyć zyskiem.

- Czy teraz jest dobry czas na inwestowanie?

- Zawsze jest dobry czas na inwestowanie, trzeba tylko odpowiednio dobierać instrumenty finansowe do sytuacji.


- Fundusz inwestycyjny, obligacje a może akcje - co wybrać z bogatego wachlarza możliwości inwestowania?

- To zależy od stopnia akceptacji ryzyka przez inwestora oraz od czasu trwania inwestycji. Jeżeli nie chcemy ryzykować, lepiej wybrać bezpieczne instrumenty, np. obligacje czy lokaty bankowe.

Jeżeli zaś akceptujemy większe ryzyko lub inwestujemy na dłuższy okres można zdecydować się na fundusze inwestycyjne lub coraz szerzej oferowane przez banki tzw. lokaty strukturyzowane będące połączeniem dwóch elementów: bezpiecznej obligacji i znacznie bardziej ryzykownego, ale dającego możliwość ponadprzeciętnych zysków instrumentu pochodnego. Najbardziej odważnym polecam samodzielne inwestowanie na rynku akcji.

- Coraz więcej Polaków wybiera fundusze inwestycyjne. Co powinniśmy wziąć pod uwagę decydując się na tę formę oszczędności?

- Fundusze inwestycyjne są świetną formą lokowania pieniędzy dla osób, które nie mają czasu śledzić codziennych notowań giełdowych lub też nie posiadają dostatecznej wiedzy i przez to boją się samodzielnie podejmować decyzje inwestycyjne.

Tym bardziej, że towarzystwa funduszy inwestycyjnych mają w tej chwili bardzo bogatą ofertę.

Decydując się na tę formę lokowania, należy przede wszystkim ustalić, jak bardzo agresywnie chcemy inwestować, gdyż możemy wybrać między bezpiecznymi funduszami rynku pieniężnego lub obligacji, bardziej ryzykownymi funduszami zrównoważonymi, czy najbardziej ryzykownymi, ale dającymi możliwość potencjalnie największych zysków funduszami akcyjnymi.

Warto także nabyć jednostki uczestnictwa jednocześnie kilku funduszy, aby w ten sposób ograniczyć ryzyko inwestycji.


- Jak reagować na stratę podczas inwestowania?

- Na pewno nie trzeba reagować nerwowo i nie podejmować pochopnych decyzji. Trzeba umieć pogodzić się ze stratą. Inwestowanie nie zawsze musi przynosić zysk i nawet najlepszym, zawodowym inwestorom zdarza się podejmować błędne decyzje.

Należy pamiętać, że spadek np. cen posiadanych akcji czy wartości jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych nie jest jednoznaczny z rzeczywistym poniesieniem straty. Strata zostanie zrealizowana dopiero w momencie wycofania się z inwestycji. A zatem do póki nie sprzedamy akcji, zawsze jest szansa, że w kolejnych dniach kurs zmieni się na naszą korzyść. Warto zatem w momencie podejmowania decyzji określić poziom straty, który jesteśmy w stanie zaakceptować i po przekroczeniu którego wycofamy się z inwestycji.


- Jaką wiedzę zdobędzie student specjalności inwestycje giełdowe na kierunku Finanse i Rachunkowość w Wyższej Szkole Bankowej?

- Program studiów na tej specjalności został tak przygotowany, aby dać studentom wiedzę, zarówno teoretyczną, jak i praktyczną, zgodną z wymaganiami egzaminu na maklera papierów wartościowych.

Studenci poznają między innymi, jak działa polski rynek finansowy i jego instytucje.

Dowiedzą się, w jaki sposób wycenia się instrumenty finansowe i zarządza ryzykiem finansowym, a także jak wykorzystać analizę techniczną i fundamentalną do podejmowania decyzji inwestycyjnych.

W ramach studiów prezentowane będą również psychologiczne metody funkcjonowania rynku finansowego, które warto znać decydując się na samodzielne inwestowanie.

 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska