Rekonstrukcją olęderskiej wsi z przełomu XIX i XX wieku to inicjatywa toruńskiego Muzeum Etnograficznego. Muzealnikom i współpracującym z nimi ekipom budowlanym udało się w całości przenieść do skansenu zagrodę z pobliskiego Gutowa, teraz trwa odtwarzanie drugiej zabudowy, która jeszcze w listopadzie znajdowała się we wsi Niedźwiedź w powiecie świeckim.
Zobacz także: Festyn archeologiczny w Biskupinie. Poznaj pracę archeologa [zdjęcia]
Kawałek po kawałku
Ewa Tyczyńska, kierownik działu architektury i parków etnograficznych w Muzeum Etnograficznym, przyznaje, że taka przeprowadzka to żmudny i pracochłonny proces.
- Przed rozbiórką oceniamy stan techniczny i stan zachowania obiektu - opowiada. - Musimy mieć pewność, że nie rozsypie się w czasie przenosin. Po wstępnej weryfikacji wykonuje się dokumentację inwentaryzacyjną, zawierającą oznakowania, które analogicznie nanoszone są na wszystkie elementy zagrody. Wszystko po to, żeby w czasie montażu wiedzieć, co do czego dopasować. Pomocna jest w tym również dokumentacja techniczna, którą tworzymy.
Stan zagrody z Niedźwiedzia okazał się lepszy, niż początkowo rokowali muzealnicy, co cieszy tym bardziej że budynek jest unikatowy.
- To jeden z ostatnich obiektów na terenie Doliny Dolnej Wisły, mieszczący w sobie pod jednym dachem część mieszkalną z częścią inwentarską oraz stodołą i w całości drewniany - zaznacza Tyczyńska.
Skansen zwiedzimy już w przyszłym roku
Montaż chaty spod Świecia ma zakończyć się w sierpniu tego roku - na razie gotowe są fundamenty. W kwietniu muzealnicy planują rozpocząć rozbiórkę zagrody z Kaniczek, trzeciej i ostatniej, która trafi na teren podtoruńskiego skansenu. Wnętrza domów wypełnią wystawy poświęcone historii protestantyzmu (olędrzy byli głównie menonitami, stanowiącymi wyznaniowy odłam protestantyzmu), architekturze oraz życiu codziennemu holenderskich osadników - zarówno tych ubogich, jak i bogatych. W granicach parku etnograficznego znajdzie się również mennonicki cmentarz. Otwarcie skansenu zaplanowano na przyszły rok.
Czytaj e-wydanie »