Plebiscyt, który potrwa do 16 lipca, organizuje miesięcznik "National Geographic Traveler".
- Nominowani z naszego regionu już są perłami na turystycznej mapie województwa kujawsko-pomorskiego. W oparciu o środki unijne konsekwentnie realizujemy projekty mające na celu przywrócenie tym miejscom blasku. Efekty widać gołym okiem – zapewnia marszałek Piotr Całbecki.
Po zebraniu rekomendacji "National Geographic Traveler" dokonał oficjalnych nominacji do tytułu "Cuda Polski 2023" - to 48 interesujących turystycznie miejsc. Na liście znalazły się obiekty, szlaki turystyczne, punkty widokowe, a także całe dzielnice czy ogrody. Często są to miejsca nieoczywiste, poza utartymi szlakami, niedawno odnowione lub dostrzeżone przez mieszkańców.
To też może Cię zainteresować
Szesnaście nowych "Cudów Polski 2023" (po jednym w każdym województwie) poznamy już 24 lipca. Wyniki zostaną opublikowane na portalu national-geographic.pl, a informacje o laureatach znajdziemy na łamach prasowego wydania jesiennego "Travelera".
Park Etnograficzny w Kłóbce
Kujawsko-Pomorski Park Etnograficzny w Kłóbce i Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce są instytucjami prowadzonymi przez samorząd województwa.
W ubiegłym roku w administrowanym przez marszałkowskie Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku skansenie w Kłóbce otworzono zrewitalizowany spichlerz dworski. W kłóbeckim parku turyści mogą zobaczyć także odbudowany z ruin dworek Orpiszewskich, zabytkowy wiatrak i XVIII-wieczny kościółek przeniesiony z Brzeźna w powiecie lipnowskim.
Olenderski Park Etnograficzny
Zrekonstruowana wieś olenderska w Wielkiej Nieszawce to oddział marszałkowskiego Muzeum Etnograficznego w Toruniu, który powstał dzięki porozumieniu samorządowych władz województwa, Muzeum Etnograficznego w Toruniu i gminy Wielka Nieszawka w 2018 roku.
Olenderski Park Etnograficzny, bo tak brzmi jego pełna nazwa, to pierwszy w Polsce skansen poświęcony osadnictwu olenderskiemu (holenderskiemu). Park jest rekonstrukcją wsi określanej przez etnografów jako mała rzędówka bagienna. Składa się z trzech siedlisk i sześciu zabytkowych budynków starannie przeniesionych z różnych miejsc w Dolinie Dolnej Wisły.
Młyny Rothera w Bydgoszczy
Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu przypomina, że środki unijne z regionalnego programu operacyjnego (RPO) posłużyły spektakularnej rewitalizacji Wyspy Młyńskiej w Bydgoszczy.
Zakres inwestycji na wyspie opływanej ramionami Brdy obejmował budowę mariny (Przystani Bydgoszcz) z miejscami cumowania dla jachtów i łodzi motorowych oraz kompleksem hotelowym i zespołem sal odnowy biologicznej, wybudowanie kładek, odtworzenie zespołu zabytkowych budynków na wyspie oraz budowę amfiteatru.
W ostatnim czasie pieniądze z RPO umożliwiły także rewaloryzację Młynów Rothera na cele kulturalno-turystyczne.
