Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce
Składa się z sześciu zabytkowych budynków przeniesionych z różnych miejsc z Doliny Dolnej Wisły. To drewniano-murowana chata z Gutowa w gminie Zławieś Wielka, zagroda olendrów z Niedźwiedzia w powiecie świeckim, imponująca zagroda z Kaniczek w Pomorskiem (rok budowy 1757). Mieszczą się tutaj również spichlerz z Wielkiego Zajączkowa (powiat świecki) i stodoła z Wielkiego Wełcza (powiat grudziądzki).
Park mieści się przy ul. Menonitów 14. W każdy piątek sierpnia o godzinie 12 i 15 można zwiedzić go z przewodnikiem, płacąc jedynie za bilet wstępu. Aby wziąć udział w zwiedzaniu należy zgłosić się:
- mail [email protected]
- numer tel. 513 677 255
Park Etnograficzny w Kaszczorku
W skansenie położonym w pobliżu ujścia Drwęcy do Wisły, można oglądać budynki oraz narzędzia związane z pracą flisaków, rybaków i szkutników. Czekają tu autentyczna zagroda rybacko-rolniczą z końca XVIII wieku, wiata rybacka, barki mieszkalne, budki rybackie, prom przewozowy z przeprawy na rzece Nogat i inne eksponaty.
Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce
W skansenie nad rzeczką Lubieńką usytuowano kilkanaście obiektów z XVIII, XIX i początku XX wieku, w większości przeniesionych z różnych wsi Kujaw i ziemi dobrzyńskiej. Co ciekawe, na liczącym ponad 13 hektarów terenie skansenu znajduje się drewniany osiemnastowieczny kościółek przeniesiony z Brzeźna (powiat lipnowski).
Prawdziwą perełką jest także sąsiedni dwór Orpiszewskich, który został odrestaurowany.
Park Etnograficzny w Toruniu
W samym sercu grodu Kopernika możemy podziwiać zagrody: kujawską, z Borów Tucholskich, kaszubską, wiatrak koźlak, młyn wodny, kuźnię, remizę oraz obiekty małej architektury: przybudówki, piwnice-ziemianki, studnie, gołębnik, przydomowe ogródki kwiatowe i warzywne, a także krzyż, kapliczki przydrożne oraz przydomowe.
W etnografiku organizowane są rozmaite pokazy, zajęcia dla dzieci i grup.

Skansen archeologiczny w Biskupinie
Kujawsko-Pomorskie może się poszczycić jednym z największych rezerwatów archeologicznych w Europie (40 ha). A w nim - rekonstrukcje obiektów z czterech epok dziejowych, pawilon wystawowy, zagroda ze zwierzętami i poletka z uprawami. Atrakcją jest także coroczny, wrześniowy Festyn Archeologiczny.
- Nasze muzea są nie tylko ważnymi ośrodkami wymiany kulturalnej, umożliwiającymi zdobywanie wiedzy o sztuce, nauce, etnografii czy archeologii, ale także miejscami dobrej zabawy, w których skutecznie „zarażamy” wiedzą dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów. Szczególnie latem warte są odwiedzenia nasze parki etnograficzne i gród w Biskupinie – mówi marszałek Piotr Całbecki.
