https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mali Odyseusze

(szym)
Odyseusze Umysłu z Torunia - Magda  Przymorska, Dominika Wasicka, Paweł i Rafał  Jarzębińscy, Mateusz Tarantowicz, Karolina  Łęgowska, Karol Kołodziejczyk, Nina Bloch,  Daria Bas i Szymon Wasicki ze swą trenerką  Renatą Opalińską
Odyseusze Umysłu z Torunia - Magda Przymorska, Dominika Wasicka, Paweł i Rafał Jarzębińscy, Mateusz Tarantowicz, Karolina Łęgowska, Karol Kołodziejczyk, Nina Bloch, Daria Bas i Szymon Wasicki ze swą trenerką Renatą Opalińską Lech Kamiński
W toruńskim Zespole Szkół nr 16 działa pierwsza w naszym województwie grupa, realizująca program Odysei Umysłu. W marcu mali "Odyseusze" wezmą udział w ogólnopolskich finałach Odysei Umysłu w Gdyni. Jeśli okażą się najlepsi - pojadą na światowe finały do Stanów Zjednoczonych.

     Toruński Zespół Szkół nr 16 jako pierwszy w województwie realizuje program Odysei Umysłu. - To program, który uczy dzieci kreatywności - _mówi trenerka Odysei, Renata Opalińska. - Dzieci uczą się same umiejętności kojarzenia, kształtują wyobraźnię
     W jaki sposób? W największym skrócie - trening polega na wspólnym rozwiązywaniu problemów. Te mogą być "długoterminowe" lub "spontaniczne". W pierwszym wypadku nad rozwiązaniem problemu pracuje drużyna - maksymalnie siedmioosobowa. - Efektem ich pracy jest przedstawienie teatralne, w którym podają odpowiedź na pytanie - tłumaczy Opalińska. - My zastanawiamy się na przykład dlaczego zbudowano piramidy egipskie i dlaczego powstał mur chiński. Liczy się umiejętność tworzenia oryginalnych i własnych skojarzeń. Inna grupa, pracująca nad problemem długoterminowym ma z kolei przygotować kilka sztuczek iluzjonistycznych. Dzieci pracują nad tym same. Trener może im dawać jedynie oględne wskazówki. Nie może mówić, co mają robić i jak.
     Problemy "spontaniczne" polegają zaś na szybkiej odpowiedzi na pytanie. Tu występuje mniej liczna ekipa - ale i w tym przypadku dzieci same decydują, które spośród nich zmierzą się z zadaniem. A jakie mogą być pytania? Chociażby co się stanie, jeśli połączymy dzień z nocą, lub co jest jak pomidor?
     
- Bawimy się, a jednocześnie nie musimy się wstydzić, że coś robimy nie tak - mówią mali "Odyseusze". - Żadna nasza wypowiedź nie jest zła. W Odysei można powiedzieć wszystko. Dobrze czujemy się w naszej grupie - w ferie spotykaliśmy się codziennie i wcale nie było nam żal wolnego czasu.
     Codzienne spotkania w ferie - normalnie bowiem zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu - to forma "zgrupowania" przed marcowymi, krajowymi finałami Odysei. - Startujemy w finałach pierwszy raz i mamy małą tremę - mówi Opalińska. - Chcielibyśmy wypaść jak najlepiej.
     Trenerka, która pracuje z dziećmi społecznie, nie ukrywa, że przydałby się jakiś sponsor, który wsparłby trening "Odyseuszy". Byłyby wtedy środki na zajęcia z edukacji teatralnej, na scenografię do przedstawień. - Również wyjazd na finały do spory wydatek, dlatego tez ważna jest każda pomoc - dodaje.
     -------------------------------------------------------------------------------------------------------
     ODYSEJA UMYSŁU
     Program stworzony w 1978 roku przez Samuela Micklusa, wykładowcę Rowan Uniwersity w USA. Do Polski sprowadził tą _ideę
w 1978 prof. Józef Sołowiej z Uniwersytetu Gdańskiego. Program uczy kreatywności i jej praktycznego zastosowania. Główne hasła to:
     - kreatywności można się nauczyć
     - grupa to większa siła twórcza niż jednostka
     - współzawodnictwo motywuje do pracy
     

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska