Stan ten jest zagrożeniem dla życia. Wszelkie infekcje, nawet katar czy kurz, są dla Wojtusia bardzo niebezpieczne. Przedłużająca się aplazja może doprowadzić do sepsy lub jeszcze gorzej - do stanu, kiedy antybiotyki przestaną już działać. - Dlatego, aby utrzymać Wojtusia przy życiu, potrzebne jest przetoczenie masy granulocytarnej - informuje Piotr Kasicki, ojciec dziecka.
Masa granulocytarna to oddzielone od pobranej krwi dawcy ciałka odpornościowe (neutrofile/granulocyty). - Przetoczenie to musi być dokonane natychmiast, jak najszybciej - alarmuje pan Piotr.
Potrzebna jest krew 0Rh+. Wszyscy dawcy krwi muszą być zdrowi.
Chętni do oddania krwi proszeni są o oddanie próbki krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, ul. Markwarta 8, 85-168 Bydgoszcz, w piątek w godzinach 7.30-15, ewentualnie w sobotę w godzinach od 8 do 12.
W Centrum Krwiodawstwa należy powiedzieć, że jest to krew dla Wojtka Kacickiego na granulocyty. - Tam zostanie pobrana mała próbka krwi do zakwalifikowania dawcy. Jeżeli osoba zostanie zakwalifikowana do oddania krwi, to następnie będzie poproszona, aby w szpitalu im. Jurasza przyjąć preparat na wzmocnienie granulocytów. Wtedy zostanie pobrana docelowo krew dla Wojtusia - wyjaśnia ojciec chorego chłopca.
Czytaj e-wydanie »