„Mały ZUS plus” dla małych firm. Od dochodu, a nie przychodu! Termin zgłoszeń do 2 marca. Jakie są zasady?

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Szymon Starnawski
1,7 tys. przedsiębiorców z województwa kujawsko-pomorskiego złożyło dokumenty o „mały ZUS plus”. Jest na to czas do 2 marca. Ważna zmiana: firmy płacą go teraz nie od przychodu, ale od dochodu.

1 lutego weszły w życie zmiany w „małym ZUS” dla przedsiębiorców, czyli „mały ZUS plus”.

Jak obliczyć składkę do ulgi?

- Z nowej ulgi może skorzystać większa liczba małych firm. Ministerstwo Rozwoju szacuje, że rozszerzona ulga obejmie 320 tys. osób. W naszym regionie do „małego ZUS plus” zgłosiło się dotąd 1,7 tys. przedsiębiorców. Wcześniej przystąpiło ponad 12,5 tys. - mówi Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Polecamy także: Zmiany dla firm 2020 - dostaną swoje 500 Plus. Muszą jednak podnieść płacę minimalną

Co się zmienia?

Dotychczas z „małego ZUS” mógł skorzystać przedsiębiorca, którego ubiegłoroczny przychód nie przekraczał 30-krotności minimalnego wynagrodzenia (67,5 tys. zł). W lutym kwota ta wzrosła do 120 tys. zł. Jeśli ktoś prowadził firmę krócej niż rok, to limit przychodów należy wyliczyć proporcjonalnie do czasu prowadzonej działalności. Zmienił się też sposób obliczania składek. Do tej pory w ramach „małego ZUS” przedsiębiorca opłacał składki na ubezpieczenia uzależnione od przychodu. Natomiast „mały ZUS plus” zależy od dochodu, a podstawą wymiaru składek jest połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku.

- Nie zmienił się za to sposób obliczania minimalnej i maksymalnej podstawy wymiaru składek. Nadal musi mieścić się między 30 proc. minimalnego wynagrodzenia krajowego, a 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (w 2020 roku między 780 zł a 3136,20 zł - red.). Jeśli nie wiemy, jak ją obliczyć , możemy skorzystać ze specjalnie przygotowanego kalkulatora ZUS, który jest dostępny na stronie eSkladka.pl - dodaje Krystyna Michałek.

Kiedy ulga się nie należy?

Przedsiębiorca, który w styczniu nie korzystał z „małego ZUS”, a chce od lutego korzystać z „małego ZUS plus” i spełnia warunki, musi wyrejestrować się z ubezpieczeń z aktualnym kodem tytułu ubezpieczenia, a zgłosić się z nowym (0590, 0592). Termin zgłaszania mija 2 marca.

Oprócz tego, w marcu będzie musiał złożyć odpowiednie dokumenty rozliczeniowe za luty z informacją o rocznych przychodzie i dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności. Zaś osoby, które już w styczniu korzystały z „małego ZUS” i chcą kontynuować ulgę na nowych zasadach nie muszą się przerejestrowywać. Mają natomiast obowiązek dwukrotnie złożyć dokumenty rozliczeniowe z informacjami potrzebnymi do wyliczenia nowych składek - najpierw w lutym (za styczeń), a potem w marcu (za luty).

Polecamy także: Ulgi w ZUS tylko dla nielicznych firm. Kto zapłaci? Reszta po 1500 złotych miesięcznie

Z „małego ZUS plus” nie skorzystają przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność gospodarczą w zeszłym roku krócej niż 60 dni. Z ulgi wykluczone są firmy rozliczające się na karcie podatkowej z jednoczesnym zwolnieniem sprzedaży od podatku VAT oraz prowadzące także inną pozarolniczą działalność (np. jako wspólnik spółki jawnej, twórca, artysta).

Z ulgi nie skorzysta także ten, kto wykonuje dla byłego lub obecnego pracodawcy to, co robił dla niego jako pracownik w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym, a także przedsiębiorca, który spełnia warunki do płacenia preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne (od podstawy wynoszącej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia).„Mały ZUS” można opłacać dopiero po wykorzystaniu okresu „ulgi na start” (6 miesięcy), jeśli przedsiębiorca się na nią zdecydował, oraz preferencyjnych składek (2 lata). Niższą składką będzie można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy prowadzenia działalności.

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie