Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mamy listę roślin odstraszających kleszcze. Warto mieć je blisko siebie szczególnie teraz

OPRAC.:
Justyna Trawczyńska
Justyna Trawczyńska
Wiele roślin które są popularne i ogólnodostępne to idealni pogromcy kleszczy. Zobaczcie które rośliny warto wprowadzić do ogrodu, tarasu, aby kleszcze nas nie atakowały. Szczegóły na kolejnych zdjęciach >>>
Wiele roślin które są popularne i ogólnodostępne to idealni pogromcy kleszczy. Zobaczcie które rośliny warto wprowadzić do ogrodu, tarasu, aby kleszcze nas nie atakowały. Szczegóły na kolejnych zdjęciach >>>pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Kleszcze to zmora wielu wakacyjnych wycieczek. Te niebezpieczne małe pajęczaki mogą zagrozić życiu ludzi jak i zwierząt, dlatego musimy się szczególnie bronić przed nimi. Pomóc mogą w tym specjalne preparaty ale także rośliny, których kleszcze nie lubią. Zobaczcie jakich roślin kleszcze unikają, a które my powinniśmy wprowadzić do swojego domu czy ogrodu.

Wzmożoną aktywność kleszczy z reguły obserwuje się w okresie wiosenno-letnim (maj-czerwiec) oraz jesiennym (wrzesień-październik). Niestety, ciepłe zimy sprawiają, że te pajęczaki budzą się do życia zdecydowanie szybciej i dłużej się utrzymują. Okres zagrożenia może się wydłużyć i trwać nawet od początku marca do końca listopada.

Wystarczy, że temperatury przez kilka dni będą przekraczać około 5 stopni, a te niebezpieczne pajęczaki obudzą się do życia.

Kleszcze przenoszą groźne choroby

Liczba zachorowań na boreliozę z roku na rok zdecydowanie rośnie. Pierwsze objawy chorobowe mogą pojawić się po około 10 – 14 dniach od ukłucia. Typowym objawem boreliozy są zmiany skórne w postaci pierścieniowatego rumienia wędrującego, który występuje u ok. 40 do 50% chorych. Typowy rumień ma średnicę przekraczającą 5 cm.

Przeczytaj także: Natychmiast wyrzuć z ogrodu. Te rośliny przyciągają kleszcze - takich roślin lepiej nie mieć na swojej działce

W naszym kraju te pajęczaki występują w kilkunastu odmianach, najpospolitszym gatunkiem jest kleszcz pastwiskowy (Ixodes ricinus). Kleszcze żyją one głównie:

  • w lasach liściastych i mieszanych;
  • na obszarach trawiastych;
  • w gęstych zaroślach, paprociach;
  • na terenach zieleni miejskiej.

Kleszcze najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza (na rękach, nogach, głowie – na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych).

Jedynym skutecznym sposobem zapobiegania kleszczowemu zapaleniu mózgu i jego następstwom są szczepienia ochronne. Można je rozpocząć w dowolnej porze roku, jednak najlepiej zrobić to zimą lub wiosną, aby po przyjęciu dwóch dawek szczepionki uodpornić się jeszcze przed sezonem.

Te rośliny odstraszają kleszcze. Warto je posadzić na działce i w ogrodzie

W poniższej galerii sprawdźcie, jakie rośliny warto posadzić w naszym ogródku, aby uniknąć wizyt tych pajęczaków:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska