W Zespole Parków Krajobrazowych Chełmińskim i Nadwiślańskim zakończyła się inwentaryzacja bocianich gniazd. W tym roku ma ona szczególne znaczenie - z racji VII Światowego Cenzusu Gniazd Bociana Białego, który organizowany jest co 10 lat i obejmuje wszystkie gniazda tego gatunku na obszarach jego występowania, czyli w Europie iAfryce Północnej.
Przyrodnicy z dolnej Wisły dostarczą Cenzusowi dobre wieści. - W tym roku doliczyliśmy się 155 bocianich gniazd, o osiem więcej niż w ubiegłym roku - informuje Piotr Szumigaj z Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego. - Najwięcej jest ich w gminach: Chełmno (34), Dąbrowa Chełmińska (27), Świecie (18), Dragacz (15), Unisław (14), Nowe (11).
Większość gniazd - 118 - ulokowanych jest na słupach energetycznych.
Przyrodnicy policzyli również bocianie pisklęta. Spośród 155 par, jaja zniosły 103, ale tylko 86 z nich może się poszczycić potomstwem zdolnym do lotu. Mowa o 241 ptakach, rok temu było ich o 14 więcej.
Najliczniejsze rodziny - po pięć młodych w gnieździe - można zobaczyć w miejscowościach Nowe Dobra (gmina Chełmno) oraz w Gzinie (gmina Dąbrowa Chełmińska).
Zobacz też: Z życia młodych bocianów [zdjęcia]
Inwentaryzacja bocianów to mrówcze zajęcie. - W tym roku pomogły nam stażystki z wydziału ochrony środowiska UMK: Ewelina Worzała, Magdalena Kownacka i Hanna Wiącek, za co serdecznie im dziękuję - kłania się Piotr Szumigaj.
Światowy cenzus zwraca uwagę na czynniki zagrażające bocianom w Polsce. - Wszystkie są związane z gospodarką człowieka - podkreśla Szumi-gaj. - Obniżenie poziomu wód gruntowych, melioracje, przekształcanie użytków zielonych na pola uprawne i nadmierne używanie nawozów sztucznych, co wpływa na zatruwanie wód i gleb.
Nowoczesną Wieś znajdziesz także na Facebooku - dołącz do nas!
Przypomnijmy, że w przyszłym roku życie bocianów nad Wisłą ma być monitorowane. Służyć temu będą m.in. takie maszty, jak ten w Chrystko-wie (na zdjęciu). - Zgodnie z decyzją Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, kamery zostaną założone po 15 września, gdy ptaki opuszczą gniazda - zapowiada Szumigaj.