MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mamy wyliczenia waloryzacji emerytur 2025. Tabela zysku netto po kolejnych zmianach

Jakub Stykowski
Jakub Stykowski
Na kolejnych slajdach zobaczcie tabelki prognozowanych waloryzacji emerytur 2025.
Na kolejnych slajdach zobaczcie tabelki prognozowanych waloryzacji emerytur 2025. Mariusz Kapała
Przyszłoroczna waloryzacja emerytur zapowiada się znacznie skromniej niż seniorzy mogli się spodziewać. Informacje resortu finansów wskazują na najniższy wzrost świadczeń od 2021 roku, zaledwie o 7,5 proc. Ta zmiana to efekt spadającej inflacji i wolniejszego wzrostu płac. Oto szczegółowe wyliczenia i prognozy, które mogą zaskoczyć wielu emerytów.

Nadchodzące zmiany w mechanizmach waloryzacji rent i emerytur mogą oznaczać koniec okresu, w którym seniorzy mogli liczyć na znaczące podwyżki swoich świadczeń. Z najnowszych prognoz resortu finansów wynika, że przyszłoroczny wzrost emerytur może być najniższy od lat, osiągając poziom jedynie 7,5 proc.

Tak skromna waloryzacja to efekt zmian w gospodarce, w tym spadającej inflacji. Dla wielu seniorów, którzy w ostatnich latach doświadczyli często dwucyfrowych wzrostów swoich świadczeń, może to być niemałe zaskoczenie. Warto jednak zaznaczyć, że waloryzacja świadczeń jest ściśle powiązana z inflacją i realnym wzrostem płac, które w przyszłym roku kształtują się na niższym poziomie.

Rząd zapowiadał możliwość wprowadzenia drugiej waloryzacji świadczeń w przypadku wzrostu cen towarów i usług powyżej 5 procent w pierwszym półroczu roku. Jednak w obliczu spadającej inflacji, perspektywa ta wydaje się mało prawdopodobna. Projekt jest w fazie procedowania, ale realne szanse na jego realizację w 2024 roku są niewielkie ze względu na niską inflację.

Waloryzacja emerytur w 2025 roku - prognozowane wyliczenia

Spadek tempa waloryzacji emerytur nie wynika z arbitralnej decyzji rządu, lecz jest bezpośrednią konsekwencją zmian ekonomicznych, takich jak spadająca inflacja i wolniejszy wzrost płac. Prognozy ekonomiczne na 2025 rok wskazują na inflację na poziomie 6,9 proc. i wzrost płac na poziomie 3 proc., co przekłada się na wolniejszy wzrost świadczeń emerytalnych. Sytuacja może się jednak zmienić w dwie strony, bo ostateczne wyliczenia poznamy w lutym 2025. Waloryzacja w przyszłym roku tradycyjnie będzie od marca.

Seniorzy mogą więc oczekiwać wzrostu swoich dochodów, lecz w tempie, które może nie odpowiadać ich oczekiwaniom, zwłaszcza po latach szybkiego wzrostu emerytur. Warto również zauważyć, że mimo wolniejszego wzrostu emerytur, ceny produktów w sklepach niekoniecznie będą się zmieniać na korzyść seniorów.

W poniższej galerii zobaczcie tabelę prognoz emerytur po waloryzacji 2025.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska