Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mandat drogowy za przekroczenie prędkości. Aktualny taryfikator mandatów 2024

OPRAC.:
Adrianna Jackowiak
Adrianna Jackowiak
Za przekroczenie prędkości o 50 km/h w roku 2021 kierowcy byli zobowiązani do uregulowania mandatu w zakresie od 400 do 500 zł. Obecnie za tego rodzaju wykroczenie konieczne będzie pokrycie opłaty w wysokości 1,5 tys. zł, a w przypadku powtórzenia przewinienia – 3 tys. zł. Mandat drogowy za przekroczenie prędkości kształtuje się następująco:
Za przekroczenie prędkości o 50 km/h w roku 2021 kierowcy byli zobowiązani do uregulowania mandatu w zakresie od 400 do 500 zł. Obecnie za tego rodzaju wykroczenie konieczne będzie pokrycie opłaty w wysokości 1,5 tys. zł, a w przypadku powtórzenia przewinienia – 3 tys. zł. Mandat drogowy za przekroczenie prędkości kształtuje się następująco: PXABAY
Rok 2024 przyniósł kierowcom dwie kluczowe modyfikacje w taryfikatorze wykroczeń drogowych. Zmiany te, wprowadzone w styczniu do ustawy Prawo o Ruchu Drogowym oraz Kodeksu Wykroczeń, mają znaczący wpływ na kary dla osób łamiących przepisy.

Spis treści

Obejmują one surowsze sankcje dla kierowców prowadzących pojazdy po spożyciu alkoholu, zaostrzone konsekwencje dla wykroczeń na przejazdach kolejowych i podwyższenie maksymalnej grzywny nakładanej przez sąd. Od września zeszłego roku, naruszenia przepisów, takie jak przekroczenie prędkości czy nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu, podlegają jeszcze ostrzejszym karom. Dowiedz się, jakie zmiany czekają kierowców i ile zapłacisz za przekroczenie prędkości!

Kategorie wykroczeń drogowych. Co nas czeka w 2024 roku?

Kategorie naruszeń przepisów ruchu drogowego, za które grozi mandat i punkty karne, zostały szczegółowo określone w dokumencie dołączonym do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Aby lepiej zrozumieć i sklasyfikować te wykroczenia, używa się kodów czynów uznanych za naruszenia drogowe. Oto dziewięć głównych obszarów, obejmujących różne formy naruszeń:

  • Naruszenia związane z nieprawidłowym zachowaniem wobec pieszych,
  • Naruszenia związane z ignorowaniem znaków i sygnałów drogowych,
  • Naruszenia przepisów obowiązujących na skrzyżowaniach lub w innych miejscach, gdzie dochodzi do przecinania się kierunków ruchu lub torów jazdy pojazdów,
  • Naruszenia dotyczące przekroczenia dozwolonej prędkości,
  • Naruszenia związane z nieprawidłowym wyprzedzaniem,
  • Naruszenia przepisów dotyczących używania świateł zewnętrznych,
  • Naruszenie innych przepisów dotyczących bezpieczeństwa i porządku na drodze,
  • Naruszenia przepisów dotyczących przewożenia osób.

Wysokość mandatów 2024. Mamy nowy taryfikator

Zmiany w przepisach dotyczących ruchu drogowego wpłynęły nie tylko na punkty karne, ale także na kwoty mandatów. Najważniejszą modyfikacją jest zwiększenie maksymalnej sumy mandatu za wykroczenia drogowe z 500 zł do imponujących 5000 zł.

Kluczowym elementem jest wprowadzenie kary recydywy - kierowca, popełniający to samo wykroczenie dwukrotnie w ciągu dwóch lat, będzie zobowiązany do uregulowania podwójnej kwoty mandatu. Przykłady wykroczeń podlegających karze recydywy obejmują przekroczenie dozwolonej prędkości o 30 km/h, jazdę po spożyciu alkoholu czy wyprzedzanie w miejscu niedozwolonym.

Kliknij w galerię zdjęć i sprawdź, ile zapłacisz za przekroczenie prędkości! Zadbaj o bezpieczeństwo na drodze i unikaj konsekwencji finansowych związanych z łamaniem przepisów ruchu drogowego.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska