https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mandat za wjazd na czerwonym świetle. Radar ITD nie ma jednak prawa!

Marek Weckwerth
Jarosław Pruss
Kierowcy skarżą się, że kamery rejestrujące przejazd na czerwonym świetle nie są oznakowane. Sprawą zajął się rzecznik praw obywatelskich.

W naszym regionie są trzy skrzyżowania, na których zainstalowano urządzenia rejestrujące naruszenie przepisów: na obwodnicy Nakła nad Notecią - skrzyżowaniu drogi krajowej nr 10 z drogą wojewódzką 241, w pod-toruńskim Grębocinie na skrzyżowaniu krajowej „piętnastki” z wojewódzką nr 552 i w Kowalu na skrzyżowaniu drogi krajowej 1c z wojewódzką 269.

Emerytury 2019 - waloryzacja. Mamy tabelę i wyliczenia waloryzacji

Ludzie skarżą się RPO, że dostają mandaty od Inspekcji Transportu Drogowego za przejazd na czerwonym świetle, mimo że nie ma do tego podstawy prawnej. Od trzech lat, czyli od zmiany tzw. ustawy fotoradarowej, nie wydano stosownego rozporządzenia, w którym minister infrastruktury ma obowiązek określić warunki lokalizacji urządzenia, sposobu jego oznakowania (ma być prewencyjnie oznaczony i widoczny), sposobu w jaki mierzy on zachowanie pojazdu.

Jak przypomina dr Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich, takie rozporządzenie już kiedyś było, ale w 2015 r. zmieniono przepisy, odbierając strażom gminnym i miejskim prawo do stawiania fotoradarów (ma je dziś tylko Inspekcja Transportu Drogowego) i rozporządzenie uchylono.

Nie było to zresztą rozporządzenie doskonałe, bo nie określało dokładnego sposobu uprzedzania kierowców o fotorada-rach. Sama ustawa nie różnicuje zaś sposobu oznakowania stacjonarnych fotoradarów w zależności od tego, czy rejestrują przekraczanie prędkości czy przejazd na czerwonym świetle.

W czerwcu 2016 roku w serwisie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt nowego rozporządzenia, w którym napisano, że konieczne jest niezwło-czne uzupełnienie porządku prawnego o te przepisy. Odbyły się konsultacje publiczne (uwagi należało składać do 8 lipca 2016 r.). Innych śladów prac nad projektem w serwisie RCL nie ma.

Dlatego Adam Bodnar prosi ministra Adamczyka o wskazanie, kiedy zostaną wydane odpowiednie przepisy wykonawcze. A tymczasem kamery rejestrujące wjazd na czerwonym świetle (w całej Polsce jest ich 20) pracują...

O krok od wielkiej tragedii! Cudem uniknęli śmierci! [wideo - program Stop Agresji Drogowej]

W pierwszym półroczu 2018 zarejestrowały już 23 tys. pojazdów, zaś w całym 2017 roku 76 tys. W ubiegłym roku najwięcej naruszeń odnotowano na Mazowszu w miejscowościach Mroków (14,8 tys.) i Jabłonna (12,4 tys.) oraz w wielkopolskich Komornikach (7,9).

Nowy Kodeks Pracy 2019. Niewykorzystany urlop przepadnie [ZASADY, NOWE PRZEPISY]

Jednak mandat za przejazd przy włączonym czerwonym świetle można otrzymać na każdym skrzyżowaniu - jeśli tylko zauważy to policjant. Grozi za to mandat w wysokości od 300 do 500 zł i 6 pkt. karnych. W tym przypadku nie potrzeba nawet nagrania - wystarczy, że tak uzna funkcjonariusz. Każdego roku kujawsko-pomorscy policjanci wystawiają za to przewinienie ok. 1700 mandatów.

- Policjant zgodnie z prawem stosuje tryb postępowania mandatowego i jednocześnie informuje kierowcę o możliwości nie przyjęcia mandatu. Jeśli ten nie zostanie przyjęty, sprawa jest kierowana do sądu, który podejmie autonomiczną decyzję - wyjaśnia mł. insp. Maciej Zdunowski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Komentarze 12

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Radek
Takie pitolenie o niczym. Napisać czarno na białym, ze nie maja prawa wystawiać mandatów gdyż nie maja prawa przetwarzać naszych danych osobowych.
i
izaa

fakt, oznakowane to one nie są ale Yanosik informuje o nich

M
Mariusz
Pwinny byc liczniki jak jest w duzo miastach w polsce ale i na bulgari czy rumuni a kto wiedzie widzac ze jest 0 na liczniku to niech placi nawet i 2 tys zl mandatu bo robi to swiadomie
F
Fds
Rak dla rodzin inspektorów i policjantów.
l
laki

yanosik inforumuje  o takioch miejscach. Ale z drugiej strony jak mozna przejechac na czerwonym? Wtedy to juz kierowcy są sami sobie winni ze mają mandat

H
Hubert
Kolega Darek ma całkowitą rację. Jestem płocczaninem, i u nas problem wjazdu na czerwonym świetle zaginął prawie całkowicie. Wyjatki się zdarzają ale na patologie drogowalą nie ma jak na razie skutecznego artykułu. W Płocku sekundnik przy sygnalizatorach wspomagaja bezpieczeństwo , gdyż łatwiej jest określić czy przejedziemy na zielonym, czy będziemy zmuszeni nagle hamować gwałtownie tym bardziej gdy auto waży kilkanaście czy kilkadziesiąt ton. Brawo dla Płocka. Przynajmniej tutaj nie ma loterii i nie skupia się wzroku do samego skrzyżowania czy się uda czy nie, ale po oszacowaniu sytuacji obserwujemy sobie skrzyżowanie czy ktoś nam np nie wymusi. To są rozwiązania dla dobra ludzkości, a nie dla budżetu... Pozdrawiam
M
Mlec
Jakie powiadomienia o fotoradarze kto łamie przepisy powinienem być karany. Niech mi ktoś pokarze w Niemczech jakieś powiadomienia a tak co drugie skrzyżowanie że światłami ma taki aparat. Na każdym skrzyżowaniu i przejściu dla pieszych powinienen być aparat skończyły by się potrącenia pieszych na pasach.
D
Darek
Najlepszym rozwiązaniem byłoby założenie liczników tak jak jest w Płocku i nie będzie problemu z przejazdami na czerwonym świetle.Zatrzymanie np.ciężarówki kilka metrów przed skrzyżowaniem gdzie wskakuje czerwone światło jest niemożliwe!
g
gremlas

ja rozumiem, ze mozna jechac z yanosikiem, bo ja tez lubie jak wiem co sie przede mną dzieje. Ale zeby przejechac na czerwonym to juz trzeba byc daltonista

I
Iwona
Wjedzie taki palant na czerwonym , stanowi zagrożenie na drodze i jeszcze się rzuca. Powinno być więcej takich kamer i srogie kary.
J
Jan2

Dobry pomysł.

Od razu zmalałaby ilość pieszych, "daltonistów".

Z
Zx

Taka kamera powinna być sprzężona z małą rakietką i odstrzeliwać od razu gnoja przejeżdżającego na czerwonym świetle.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska