MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Maria Curie-Skłodowska patronką 2011 roku

(wp.pl, pio)
Rok 2011 Sejm ogłosił Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie
Rok 2011 Sejm ogłosił Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie Fot. Wikipedia
Skłodowska-Curie, odkrywczyni polonu i radu, to jedyna kobieta, która dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla w dwóch różnych dziedzinach naukowych. 100 lat po przyznaniu jej po raz drugi tej nagrody, rok 2011 Sejm ogłosił Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie.

Polacy zazwyczaj nie wiedzą, gdzie urodziła się Skłodowska-Curie i co robiła w życiu prywatnym. Dyrektorka warszawskiego Muzeum M. Skłodowskiej-Curie Małgorzata Sobieszczak-Marciniak mówi: - Uczynienie Skłodowskiej-Curie patronką roku 2011 umożliwi Polakom zdobycie informacji ciekawszych, niż tylko suche fakty podawane w podręcznikach. Jej odkrycia to nie tylko polon i rad. Konsekwencją jej pracy jest również powstanie sztucznej promieniotwórczości czy technik radiacyjnych, które wykorzystuje się np. przy konserwacji dzieł sztuki.

W tym roku organizowane będą konferencje naukowe. Będą również wydarzenia popularnonaukowe, konkursy dla młodzieży i specjalny program dla najmłodszych.

Skłodowska-Curie urodziła się w 1867 r. w Warszawie. W stolicy spędziła 19 pierwszych lat swojego życia. Później podjęła studia na paryskiej Sorbonie.

"Pod koniec lat osiemdziesiątych XIX wieku organizowała zajęcia dla dzieci wiejskich, w ramach których uczyła języka polskiego, historii, algebry, wcielając w życie ideały pozytywizmu. Za tę nielegalną działalność groziło jej nawet zesłanie" - czytamy w uchwale.

Przeczytaj też: W Inowrocławiu to był Rok Jana Kasprowicza.

Podczas I wojny światowej organizowała ruchome stacje rentgenowskie, dostała się na front, gdzie szkoliła personel medyczny, w jaki sposób wykonywać prześwietlenia. W 1932 roku - podczas jednej z wielu wizyt w Warszawie - uczestniczyła w otwarciu warszawskiego Instytutu Radowego przy ul. Wawelskiej, któremu podarowała 0,1g radu. Posadziła tam również drzewo, które rośnie do dziś.

Swoje naukowe zainteresowania przekazała starszej córce Irene Joliot-Curie, która w 1935 roku - wraz z mężem Frederikiem - również otrzymała Nagrodę Nobla za odkrycie sztucznej promieniotwórczości.

Po śmierci Skłodowskiej-Curie w 1934 r. Albert Einstein w jednym z esejów napisał, że "była jedynym niezepsutym przez sławę człowiekiem spośród tych, których przyszło mu poznać".

W 2009 roku brytyjski magazyn "New Scientist" uznał polską uczoną za największą kobietę naukowca wszech czasów.

Oprócz Marii Skłodowskiej-Curie, patronami roku 2011 będą również Jan Heweliusz i Czesław Miłosz.

Udostępnij

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska