Urodziła się 10 sierpnia 1924 r. w Pieckach koło Kruszwicy. Całe swe życie związała z rodzinną ziemią. Z wykształcenia była nauczycielką. Pracę rozpoczęła w szkole w Bachorcach, a potem nieprzerwanie przez blisko 30 lat nauczała w Sławsku Wielkim, nieopodal Kruszwicy. Z woli mieszkanek została przewodniczącą koła gospodyń. Właśnie w tej wsi uległa urokowi kujawskiego folkloru, stając się jego piewczynią i promotorką.
Z jej inicjatywy powstał w 1965 r.,wielokrotnie nagradzany, zespół śpiewaczy, a potem zespół pieśni i tańca "Kujawy". Prowadzony później przez Czesława Wiśniewskiego, działał aktywnie jeszcze kilka lat temu, obejmując grupę dorosłych, dzieci i kapelę.
Również za sprawą Marii Patyk zawiązało się w Sławsku Wielkim koło hafciarek, zbierających laury za piękne serwety, obrusy, firanki itp. Pani Maria prowadziła też kursy hafciarskie dla kobiet z innych miejscowości. Opracowała dwie teki z wzorami haftów kujawskich i organizowała wystawy. Jej podopieczne uczestniczyły w konkursach, zdobywając liczne nagrody. Była członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
Nowoczesną Wieś znajdziesz także na Facebooku - dołącz do nas!
Dokonania Marii Patyk docenił resort kultury, w 1996 r. przyznając jej za całokształt pracy twórczej Nagrodę im. Oskara Kolberga. To w naszym kraju najbardziej znaczące wyróżnienie, nadawane za szczególne zasługi i działania na rzecz kultury ludowej.
Maria Patyk zmarła 27 grudnia 2011 r., pozostawiając po sobie imponujący, pomnikowy dorobek.
W sobotę na gmachu Szkoły Podstawowej w Sławsku Wielkim odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej, poświęconej tej niezwykłej postaci. W ten sposób tamtejsza społeczność oddaje hołd Kujawiance, której zasługi dla zachowania i popularyzacji spuścizny ludowej naszej małej ojczyzny są wręcz nieocenione.