Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pięciu znamienitych mieszkańców Grudziądza otrzyma Nagrodę Flisaka. Kto jest wśród wyróżnionych?

Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis
Nagroda Flisaka pierwszy raz została wręczona w 2021 roku
Nagroda Flisaka pierwszy raz została wręczona w 2021 roku Piotr Bilski
Są ogromnie zasłużonymi mieszkańcami Grudziądza. Reprezentują różne obszary życia społecznego. Prezydent Grudziądza uhonoruje pięć osób prestiżową Nagrodą Flisaka podczas uroczystej sesji w teatrze.

Nagroda Flisaka stanowi uhonorowanie szczególnych zasług społecznych, gospodarczych i kulturalnych. Flisactwo związane jest z tradycją ciężkiej i ofiarnej pracy, a Nagroda to wyraz wdzięczności dla wszystkich tych osób, stowarzyszeń i organizacji, które przez swój trud i poświęcenie uświetniły Grudziądz, przydały mu blasku, uczyniły go miejscem szczęśliwszym i piękniejszym.

Nagrodę Flisaka 14 czerwca podczas uroczystej sesji otrzymają:

  • Danuta Kołodziejska,
  • Henryk Wichrowski,
  • Krystyna Grabowska,
  • Ryszard Szczepański i
  • Zbigniew Tucholski

.

Danuta Kołodziejska, jest prezeską Koła Związku Sybiraków w Grudziądzu. Jest popularyzatorką wiedzy historycznej oraz krzewienia postaw patriotycznych, zwłaszcza wśród młodzieży. Jej życiorys jest świadectwem polskich losów, od syberyjskich łagrów, przez Kazachstan i Uzbekistan aż po Iran i Afrykę Wschodnią.

Henryk Wichrowski jest prezesem klubu wioślarskiego "Wisła". Jest on w znacznej mierze ojcem sukcesu naszej Olimpijki Marty Wieliczko. Wybitny działacz sportowy. To człowiek instytucja, na którego oczach i za którego przyczyną na przestrzeni wielu dekad Grudziądz - zwłaszcza ten sportowy - zmieniał swoje oblicze.

Krystyna Grabowska honorowa prezes Centrum Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych im. ks. Biskupa Jana Chrapka. Dzięki jej poświęceniu i zaangażowaniu wiele osób niepełnosprawnych otrzymuje niezbędną pomoc na wielu płaszczyznach, między innymi w ramach Ogólnopolskich Przeglądów Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych.

Ryszard Szczepański to ikona klubu sportowego "Olimpia". Trener śp. Bronisława Malinowskiego, dzięki któremu sportowiec osiągał olimpijskie sukcesy. Poświęcił życie lekkoatletyce. Jako zawodnik bywał w różnych miejscach na świecie i gdziekolwiek udało mu się być, tam wszędzie z dumą świadczył o swoich grudziądzkich korzeniach.

Zbigniew Tucholski natomiast to zasłużony grudziądzki rzemieślnik, wierny zawodowi ślusarza. Związki przodków Zbigniewa Tucholskiego z Grudziądzem sięgają 1806 roku. Lokalny patriota, miłośnik historii i kolekcjonerstwa. Prowadzi rodzinny zakład ślusarski z tradycjami, który przechodzi z pokolenia na pokolenie.

Dotąd wręczono Nagrody Flisaka szpitalowi w 2021 roku, oraz w 2022 roku - Karoli Skowrońskiej kultywatorce tradycji ułańskich i chór Alla camera.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska