Pięciu znamienitych mieszkańców Grudziądza otrzyma Nagrodę Flisaka. Kto jest wśród wyróżnionych?

Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis
Nagroda Flisaka pierwszy raz została wręczona w 2021 roku
Nagroda Flisaka pierwszy raz została wręczona w 2021 roku Piotr Bilski
Są ogromnie zasłużonymi mieszkańcami Grudziądza. Reprezentują różne obszary życia społecznego. Prezydent Grudziądza uhonoruje pięć osób prestiżową Nagrodą Flisaka podczas uroczystej sesji w teatrze.

Nagroda Flisaka stanowi uhonorowanie szczególnych zasług społecznych, gospodarczych i kulturalnych. Flisactwo związane jest z tradycją ciężkiej i ofiarnej pracy, a Nagroda to wyraz wdzięczności dla wszystkich tych osób, stowarzyszeń i organizacji, które przez swój trud i poświęcenie uświetniły Grudziądz, przydały mu blasku, uczyniły go miejscem szczęśliwszym i piękniejszym.

Nagrodę Flisaka 14 czerwca podczas uroczystej sesji otrzymają:

  • Danuta Kołodziejska,
  • Henryk Wichrowski,
  • Krystyna Grabowska,
  • Ryszard Szczepański i
  • Zbigniew Tucholski

.

Danuta Kołodziejska, jest prezeską Koła Związku Sybiraków w Grudziądzu. Jest popularyzatorką wiedzy historycznej oraz krzewienia postaw patriotycznych, zwłaszcza wśród młodzieży. Jej życiorys jest świadectwem polskich losów, od syberyjskich łagrów, przez Kazachstan i Uzbekistan aż po Iran i Afrykę Wschodnią.

Henryk Wichrowski jest prezesem klubu wioślarskiego "Wisła". Jest on w znacznej mierze ojcem sukcesu naszej Olimpijki Marty Wieliczko. Wybitny działacz sportowy. To człowiek instytucja, na którego oczach i za którego przyczyną na przestrzeni wielu dekad Grudziądz - zwłaszcza ten sportowy - zmieniał swoje oblicze.

Krystyna Grabowska honorowa prezes Centrum Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych im. ks. Biskupa Jana Chrapka. Dzięki jej poświęceniu i zaangażowaniu wiele osób niepełnosprawnych otrzymuje niezbędną pomoc na wielu płaszczyznach, między innymi w ramach Ogólnopolskich Przeglądów Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych.

Ryszard Szczepański to ikona klubu sportowego "Olimpia". Trener śp. Bronisława Malinowskiego, dzięki któremu sportowiec osiągał olimpijskie sukcesy. Poświęcił życie lekkoatletyce. Jako zawodnik bywał w różnych miejscach na świecie i gdziekolwiek udało mu się być, tam wszędzie z dumą świadczył o swoich grudziądzkich korzeniach.

Zbigniew Tucholski natomiast to zasłużony grudziądzki rzemieślnik, wierny zawodowi ślusarza. Związki przodków Zbigniewa Tucholskiego z Grudziądzem sięgają 1806 roku. Lokalny patriota, miłośnik historii i kolekcjonerstwa. Prowadzi rodzinny zakład ślusarski z tradycjami, który przechodzi z pokolenia na pokolenie.

Dotąd wręczono Nagrody Flisaka szpitalowi w 2021 roku, oraz w 2022 roku - Karoli Skowrońskiej kultywatorce tradycji ułańskich i chór Alla camera.

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie