Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Markety w Bydgoszczy, jak grzyby po deszczu

mc
W miejscu, gdzie istniała fabryka "Be-Fa-Na”, między ul. Marcinkowskiego i Focha, spółka ECE chce postawić centrum handlowe
W miejscu, gdzie istniała fabryka "Be-Fa-Na”, między ul. Marcinkowskiego i Focha, spółka ECE chce postawić centrum handlowe Fot. Tomek Czachorowski
W najbliższych latach w sercu miasta mają powstać trzy nowe centra handlowe. - Takie inwestycje zablokują komunikację w mieście - przekonuje radny Jacek Bukowski.

www.pomorska.pl/bydgoszcz

Więcej aktualnych informacji z Bydgiszczy znajdziesz również na stronie www.pomorska.pl/bydgoszcz

Nowe markety będą mogły powstać, między innymi na terenie dawnego "Ortisu" na Wzgórzu Wolności, przy ulicy Marcin-kowskiego, w rejonie dawnego "Pasamonu" oraz na Górzyskowie u zbiegu ulic Kossaka i Żwirki i Wigury.

Takie rozplanowanie centrów handlowych przewiduje przyjęte przez bydgoskich radnych "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta".

Najbliżej serca miasta byłaby usytuowana inwestycja firmy ECE, która już od ponad roku jest właścicielem terenów dawnej fabryki Be-Fa-Na. Działka znajduje się tuż nad Brdą, naprzeciwko Opery, między ulicami Marcinkowskiego i Focha.

- Specjalizujemy się w budowaniu centrów handlowych z wyższej półki, nie dla studentów - mówi Dominika Krzyżanowska-Kidała, rzecznik prasowy spółki ECE Projektmanagement Polska. - Za wcześnie jednak, by wskazać, kiedy ruszymy z naszą inwestycją.

Przeciwnikiem budowy centrum handlowego w tym miejscu jest Jacek Bukowski, radny komisji gospodarki przestrzennej.

- Uważam, że powstanie nowego centrum handlowego w samym sercu Bydgoszczy spowoduje chaos komunikacyjny. Paraliż, jaki nastąpił krótko po oddaniu do użytku "Drukarni" przy ulicy Gdańskiej, to nic w porównaniu do korków, jakie mogą powstać przy okazji tej inwestycji.

Toczą się również rozmowy pomiędzy miastem, a zewnętrznym inwestorem, który jest zainteresowany budową centrum handlowo-usługowego na terenie dawnego "Pasamonu", przy ulicy Jagiellońskiej.

- Z tego, co mi wiadomo, to negocjacje wróciły do punktu wyjścia, gdy pod koniec ubiegłego roku inwestor przedstawił nową koncepcję zagospodarowania tego terenu - twierdzi Bukowski.

A do rozpoczęcia inwestycji jest potrzebna pozytywna opinia wydziału nadzoru budowlanego oraz wydanie decyzji o warunkach zabudowy. - Nie wystarczy być właścicielem terenu pod inwestycję - dodaje radny.

Najbliższa realizacji jest jest jednak budowa gigantycznego centrum handlowego na osiedlu Leśnym, przy ulicy Kamiennej. Jednym z inwestorów tego piątego co do wielkości centrum handl w Polsce, ma być firma Makrum z prezesem Rafałem Jerzym. U zbiegu ulic Kamiennej i Sułkowskiego miałby również powstać hotel i m.in. centrum rozrywki.

- Gdyby ta inwestycja doszła do skutku, to w ciągu najbliższych kilku lat nie miasto nie powinno pozwolić na to, aby w centrum powstały jakiekolwiek inne sklepy wielkopowierzchniowe. Bydgoski rynek byłby po prostu nasycony - mówi Jacek Bukowski.

Tych słów nie komentują miejscy planiści. - Nie zajmujemy się negocjacjami między inwestorami a miastem - ucina Barbara Czyżewska, zastępca dyrektora Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Bydgoszczy. - Wskazujemy tylko miejsca, w których nie ma przeciwwskazań do powstania wielkopowierzchniowych centrów handlowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska