Obejrzyj wideo: Remont Bulwaru Filadelfijskiego

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, jako organ doradczy UE, reprezentuje organizacje pracowników i pracodawców oraz inne grupy interesu. Wydaje opinie dla Komisji Europejskiej, Rady UE i Parlamentu Europejskiego.
Susze naruszają bezpieczeństwo
Przemawiając w Brukseli Piotr Całbecki zwrócił uwagę, że choć dostęp do bezpiecznej wody pitnej i tej na potrzeby higieniczne jest powszechnie uznanym prawem człowieka, to niedostatków wody doświadcza obecnie miliard mieszkańców miast na całym świecie, a w ciągu najbliższych trzech dekad liczba ta wzrośnie nawet do 2,4 mld. Braki wody będą coraz częściej dotyczyły obszarów wiejskich. Susze hydrologiczne wiążą się z degradacją gleb i mogą skutkować naruszeniem bezpieczeństwa żywnościowego. A to w konsekwencji może być zagrożeniem dla stabilności politycznej.
Polecamy
- Za grosze! Wojsko wyprzedaje sprzęt i akcesoria. To możesz kupić ze sklepu AMW
- Nie będzie kapitalnego remontu boiska Pomorzanina. Kibice piszą o "Bubel Arenie"
- Zwolnienie pracownika już nie będzie takie proste! Wchodzą w życie nowe przepisy
- Mały reaktor atomowy może powstać w Kujawsko-Pomorskiem! Znamy lokalizację
Kujawsko-pomorscy rolnicy skorzystają z wody z Wisły
- Dlatego dostępność wody jest kluczowa, jest fundamentem społeczeństw jakie znamy – stwierdził. Przywołał przy tym dane dotyczące cierpiących na deficyt wody obszarów naszego województwa. Wynika z nich, że obserwuje się tam obniżenie poziomu rozwoju społecznego i ekonomicznego oraz migrację młodych ludzi, szukających lepszych warunków do życia.
Marszałek omówił wojewódzką strategię budowania zrównoważonej i efektywnej gospodarki rolnej, w tym rozwiązanie zmierzające do stworzenia systemu nawadniania terenów rolniczych w oparciu o wody Wisły. Infrastruktura ma działać w oparciu o energię ze źródeł odnawialnych. Efektem byłoby zahamowanie degradacji gleb, większa wydajność upraw, a w efekcie poprawa kondycji rolnictwa i sytuacji rodzin, które utrzymują się z produkcji żywności.
Unia musi uwzględnić lokalne uwarunkowania
- Jeśli chodzi o wodę, państwa są współzależne – zaznaczył Piotr Całbecki. - Jest niezwykle ważne, że jest to spójny system prawny – narodowy, europejski, międzynarodowy – który chroni nasze zasoby wodne. Oznacza to, że przyjęte [na szczeblu europejskim] rozwiązania w sprawie zasobów wodnych muszą uwzględniać także lokalne uwarunkowania.
Polecamy
Trzy lata temu marszałek Piotr Całbecki jako sprawozdawca Komitetu Regionów przygotował opinię tego gremium na temat unijnej ramowej dyrektywy wodnej, w której komitet zaapelował do Komisji Europejskiej m.in. o szybkie wdrożenie nowoczesnych rozwiązań ekohydrologicznych, środki na badania naukowe w tej sferze i innowacje w dziedzinie bezpieczeństwa wodnego oraz o zaostrzenie egzekwowania prawa dotyczącego zanieczyszczania wód. Jesienią 2022 Komitet Regionów przyjął jednogłośnie przygotowaną przez marszałka Piotra Całbeckiego opinię w sprawie bezpieczeństwa żywnościowego i zwiększenia odporności systemów żywnościowych naszego kontynentu.
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku: