Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Martwe konta od 1 lipca 2016. Bez problemu odzyskamy pieniądze po zmarłym krewnym [zasady]

agad
Martwe konta od 1 lipca 2016. Popłynie z nich gotówka dla krewnych
Martwe konta od 1 lipca 2016. Popłynie z nich gotówka dla krewnych 123RF
Wielu mieszkańców regionu zapewne nawet nie wie, że zmarli krewni zostawili oszczędności na "martwych kontach".

 Banki, zasłaniając się tajemnicą prywatności, niechętnie udzielają takich informacji.    Instytucje finansowe nie mają obowiązku ani informowania, ani składania raportów o wysokości depozytów po nieżyjących. KNF nie posiada informacji o skali zjawiska.  Pojawiają się jednak szacunki mówiące, że na "uśpionych rachunkach" leży nawet 10 mld zł. 

Obecnie nie ma gwarancji, że odzyskamy pieniądze z "martwego konta"

Obecne przepisy nie dają  gwarancji, że po śmierci bliskich otrzymamy pieniądze. Jako spadkobiercy możemy jedynie "przekopać" się przez bankowe umowy i wyciągi czy pliki na twardym dysku komputera osoby, po której dziedziczymy. Gdy uda nam się dotrzeć do informacji i nazw banków (niektórzy mogą mieć kilka kont), to połowa sukcesu. Wtedy idziemy do notariusza, który pomoże przeprowadzić sprawę spadkową. Gdy w sądzie zapadnie prawomocny wyrok o nabyciu spadku, dostarczamy ten dokument z aktem zgonu do banku i wtedy musi wypłacić pieniądze. Długa droga. Jednak jeszcze poważniejsze trudności mogą pojawić się na etapie ustalania, czy istnieją rachunki bankowe, na których znajdują się pieniądze nieżyjącego krewnego.

 - Teraz, żeby zdobyć taką wiedzę, należy zwrócić się z indywidualnym zapytaniem o konto do każdego banku lub SKOK-u osobno - podkreśla Maja Markiewiczz Krajowej Izby Rozliczeniowej (KIR odpowiada m.in. za prowadzenie rozliczeń międzybankowych). - Jednak wziąwszy pod uwagę, że w naszym kraju działa prawie 40 banków komercyjnych, ponad 560 spółdzielczych i około 50 SKOK-ów, znalezienie oszczędności po zmarłym wujku jest naprawdę nie lada wyzwaniem. To, czemu trudno się dziwić, zniechęca do poszukiwań. 

Martwe konta od 1 lipca 2016. Aplikacja "zapyta", ile zostawił krewny 

Jednak już od 1 lipca tego roku, zdeponowane pieniądze będą mogły szybciej trafić do upoważnionych osób. Wszystko dzięki zmianom w prawie, które ułatwią proces uzyskiwania informacji o rachunkach zmarłych. Wejdzie bowiem w życie, podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę w październiku zeszłego roku nowelizacja ustawy Prawo bankowe. I tak we wszystkich bankach i SKOK-ach zostanie udostępniona centralna informacja (opracowana i prowadzona przez KIR). Pomoże dotrzeć do odziedziczonych pieniędzy.

- Nie trzeba już będzie, jak dziś, poszukiwać rachunków w każdym banku z osobna, wystarczy złożenie zapytania w wybranej placówce banku lub SKOK-u - dodaje Maja Markiewicz. - Warto podkreślić, że nie trzeba być klientem instytucji, w której składamy wniosek.

 

Jak to ma wyglądać w praktyce? Osoby, które dysponują tytułem prawnym do spadku po posiadaczu rachunku, będą mogły złożyć w placówce bankowej lub SKOK-u wniosek o udzielenie informacji o "uśpionych kontach". Na tej podstawie ją uzyskają. W szczególnych sytuacjach, jak m.in. śmierć posiadacza rachunku czy brak dyspozycji dotyczących danego konta w okresie 10 lat, otrzymają także informację o rozwiązaniu lub wygaśnięciu umowy. Bank lub SKOK zweryfikuje tożsamość wnioskodawcy, a w przypadku osoby, która nabyła tytuł prawny do spadku, sprawdzi go i skieruje zapytanie do centralnej informacji. Wtedy specjalna aplikacja "odpyta" wszystkie banki i SKOK-i o konto należące do danej osoby. Będą miały obowiązek udzielenia odpowiedzi niezwłocznie, ale nie później niż w terminie trzech dni roboczych od dnia otrzymania zapytania. Następnie Centralna informacja prześle raport do instytucji finansowej, w której klient złożył wniosek. 

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska