Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz pocztę na Wirtualnej Polsce lub konto na Facebooku? Uważaj na te fałszywe adresy

(TIK)
123RF.com
Przestępcy próbują zdobyć nasze dane do logowania na konta. Na jakie fałszywe adresy należy zwracać uwagę?

- Posiadacze poczty na Wirtualnej Polsce i użytkownicy Facebooka uważajcie na phishingi pod adresami: wplogin.5v[.]pl, facebook.5v[.]pl, faccebook.5v[.]pl, facebbook.5v[.]pl, facebook-login.5v[.]pl facebook-profile.5v[.]pl oraz facebook 547341.5v[.]pl. Przestępcy usiłują pozyskać Wasze dane logowania do kont - przestrzega CERT, zespół reagowania na takie incydenty. - Przekażcie wiadomość dalej, a także pamiętajcie o zgłaszaniu fałszywych stron na https://incydent.cert.pl.

Może zainteresuje Cię też to...

Chroń swoje dane

54 proc. użytkowników w wieku powyżej 25 lat obawia się włamania na swoje konta w mediach społecznościowych - wynika z badania F-Secure Identity Protection Consumer.

Jednak przejęcie profilu to niejedyne zagrożenie dla naszej prywatności. Aby uświadomić internautom jak ważna stała się ochrona tożsamości firma F-Secure uruchomiła bezpłatny portal F-Secure Data Discovery. Pozwala on sprawdzić jakie informacje zbierają o nas Google, Apple, Facebook, Amazon, Twitter oraz Snapchat.

- Usługi oferowane przez gigantów są bezpłatne, ale nigdy nie są całkowicie darmowe - zaznacza Erka Koivunen, dyrektor ds. bezpieczeństwa informacji w F-Secure. - „Walutą” są nasze dane. Korzystając z nich powinniśmy znać konsekwencje dla naszej prywatności i bezpieczeństwa, bowiem wszystko, czym dzielimy się na portalach czy w mediach społecznościowych, jest śledzone. Zgromadzone dane umożliwiają m.in. profilowanie reklam i treści do preferencji oraz potrzeb. Są też jednak narażone na wycieki i cyberataki.

Zmień ustawienia i nawyki

Aktywności prowadzone za pomocą mediów społecznościo-wych i wyszukiwarek są analizowane przez algorytmy na potrzeby tworzenia profilu użytkownika i dobierania dla niego reklam. Warto więc korzystać z portali tj. FB tylko na wydzielonej przeglądarce (lub w trybie incognito), a do pracy czy zakupów używać osobnej - radzą eksperci. Podobną separacją powinniśmy objąć aplikacje, gry, serwisy, telefon - portalowi do działania nie jest niezbędny dostęp do galerii, mikrofonu czy lokalizacji. Aby zminimalizować swój „ślad” dobrze jest też korzystać z Google bez logowania lub zmienić wyszukiwarkę na taką, która nie zbiera danych (na przykład DuckDuckGo). Do rozmów bezpieczniejszy jest komunikator Signal.

- Warto poświęcić chwilę na rewizję nie tylko ustawień aplikacji i urządzenia, ale też swoich przyzwyczajeń. Możemy ograniczyć dostęp do wrażliwych danych oraz zmniejszyć ryzyko ich przejęcia i wykorzystania bez naszej wiedzy. Na pewno nic nie powstrzyma firm przed śledzeniem naszych działań, gdy będziemy stale zalogowani do ich usług - podaje Karolina Małagocka, ekspert ds. prywatności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska