- Posiadacze poczty na Wirtualnej Polsce i użytkownicy Facebooka uważajcie na phishingi pod adresami: wplogin.5v[.]pl, facebook.5v[.]pl, faccebook.5v[.]pl, facebbook.5v[.]pl, facebook-login.5v[.]pl facebook-profile.5v[.]pl oraz facebook 547341.5v[.]pl. Przestępcy usiłują pozyskać Wasze dane logowania do kont - przestrzega CERT, zespół reagowania na takie incydenty. - Przekażcie wiadomość dalej, a także pamiętajcie o zgłaszaniu fałszywych stron na https://incydent.cert.pl.
Może zainteresuje Cię też to...
Chroń swoje dane
54 proc. użytkowników w wieku powyżej 25 lat obawia się włamania na swoje konta w mediach społecznościowych - wynika z badania F-Secure Identity Protection Consumer.
Jednak przejęcie profilu to niejedyne zagrożenie dla naszej prywatności. Aby uświadomić internautom jak ważna stała się ochrona tożsamości firma F-Secure uruchomiła bezpłatny portal F-Secure Data Discovery. Pozwala on sprawdzić jakie informacje zbierają o nas Google, Apple, Facebook, Amazon, Twitter oraz Snapchat.
- Usługi oferowane przez gigantów są bezpłatne, ale nigdy nie są całkowicie darmowe - zaznacza Erka Koivunen, dyrektor ds. bezpieczeństwa informacji w F-Secure. - „Walutą” są nasze dane. Korzystając z nich powinniśmy znać konsekwencje dla naszej prywatności i bezpieczeństwa, bowiem wszystko, czym dzielimy się na portalach czy w mediach społecznościowych, jest śledzone. Zgromadzone dane umożliwiają m.in. profilowanie reklam i treści do preferencji oraz potrzeb. Są też jednak narażone na wycieki i cyberataki.
Zmień ustawienia i nawyki
Aktywności prowadzone za pomocą mediów społecznościo-wych i wyszukiwarek są analizowane przez algorytmy na potrzeby tworzenia profilu użytkownika i dobierania dla niego reklam. Warto więc korzystać z portali tj. FB tylko na wydzielonej przeglądarce (lub w trybie incognito), a do pracy czy zakupów używać osobnej - radzą eksperci. Podobną separacją powinniśmy objąć aplikacje, gry, serwisy, telefon - portalowi do działania nie jest niezbędny dostęp do galerii, mikrofonu czy lokalizacji. Aby zminimalizować swój „ślad” dobrze jest też korzystać z Google bez logowania lub zmienić wyszukiwarkę na taką, która nie zbiera danych (na przykład DuckDuckGo). Do rozmów bezpieczniejszy jest komunikator Signal.
- Warto poświęcić chwilę na rewizję nie tylko ustawień aplikacji i urządzenia, ale też swoich przyzwyczajeń. Możemy ograniczyć dostęp do wrażliwych danych oraz zmniejszyć ryzyko ich przejęcia i wykorzystania bez naszej wiedzy. Na pewno nic nie powstrzyma firm przed śledzeniem naszych działań, gdy będziemy stale zalogowani do ich usług - podaje Karolina Małagocka, ekspert ds. prywatności.
