Matura 2008 > Arkusze z WOS-u są już dostępne!

GP Online
Arkusze i przykładowe rozwiązania są już dostępne na naszej stronie internetowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość da
No wlasnie ja sie tez doszukalem tych bledow, napisalem list do cke, wczoraj lecz nikt nie raczyl jeszcze odpisac!! tak to sie dzieje w naszej prze***pieknej Polsce
o
olek
Chciałbym zapytać o pochodzenie klucza odpowiedzi do arkusza wiedzy o społeczeństwie, poziom podstawowy, czy ma on charakter formalny, czyli jest zatwierdzony przez CKE? Jeżeli tak to zgłaszm spzeciw, co do dwóch proponowanych odpowiedzi w zadaniu 13 i 14.
W zadaniu 13 klucz podaje prawidłową odpowiedź C 3 według mnie powinno być C 2. Co na temat ruchliwości poziomej pisze w swej pracy Socjologia (Znak 2005 s.156-157) prof. Piotr Sztompka: "Pojęcie ruchliwości poziomej albo przestrzennej oznacza przemieszczanie się ludzi w przestrzeni geograficznej. (...) trzeba odróżnić trzy najważniejsze formy, w jakich występuje: migracje, turystykę, dojazdy do pracy. Niezależnie od powodów, jakie popychają ludzi do decyzji o emigracji - zarobkowych, politycznych, religijnych - mogą to być działania całkowicie indywidualne, które dopiero dzięki swojej masowości uzyskują wymiar społeczny, na przykład oznaczają pojawienie się w kraju docelowym wielkiej zbiorowości poszukujących pracy (...). Wreszcie może też przybierać charakter działań zbiorowych, gdy ludzie podejmują decyzje o emigracji wspólnie (...), wyznaczają cel, organizują się (...). Pytanie, gdzie tutaj miejsce dla PANI TERESY KOZIOŁ?
Zadanie 14 Wszystkie prawa człowieka mają charakter niezbywalny, czyli niemożna się ich zrzec na czyjąś korzyść.Fałsz.
Prawa człowieka to pojęcie reprezentujące koncepcję, według której każdemu człowiekowi przysługują pewne prawa, wynikające z godności człowieka, które są niezbywalne (nie można się ich zrzec) i nienaruszalne (istnieją niezależnie od władzy i nie mogą być przez nią regulowane). Państwu przypisuje się rolę instytucji, której zadaniem jest ochrona owych praw.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie