Matura 2021 - język angielski POZIOM PODSTAWOWY. Oto odpowiedzi i arkusze

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Arkusze i odpowiedzi z egzaminu maturalnego 2021 z języka angielskiego będą pojawiać się w tym artykule po godzinie 14. Zobaczysz je w dalszej części galerii >>>Anna Kaczmarz /Zdjęcie ilustracyjne
Matura z języka angielskiego na poziomie podstawowym odbędzie się w czwartek 7 maja 2021 o godz. 9. Przystąpi do niej większość tegorocznych maturzystów. Język angielski jest bowiem najczęściej wybieranym przez uczniów językiem obowiązkowym.

Arkusze i odpowiedzi z egzaminu maturalnego 2021 z języka angielskiego będą pojawiać się w tym artykule po godzinie 14. Zobaczysz je w poniższej galerii.

Matura z języka angielskiego na poziomie podstawowym w 2021 roku, podobnie jak inne egzaminy, będzie przeprowadzona według niższych wymagań. To ukłon Ministerstwa Edukacji i Nauki w stronę maturzystów, którzy od 26 października 2020 roku uczą się zdalnie. Mimo wielu zapowiedzi maturzystom nie udało wrócić się przed egzaminem dojrzałości do szkoły. Rok szkolny 2020/2021 zakończyli oni 30 kwietnia 2021.

To też może Cię zainteresować

Język angielski na maturze tylko w formie pisemnej

Maturzyści w 2021 roku muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym. Oprócz języka polskiego i matematyki obowiązkowy jest egzamin z języka obcego. Zdecydowana większość uczniów wybrała język angielski.

Matura z języka angielskiego odbędzie się w czwartek 7 maja 2021 o godz. 9. W województwie kujawsko-pomorskim do egzaminu z języka angielskiego na poziomie podstawowym przystąpi 14 475 uczniów. W tym roku obowiązują na nim pewne zmiany.

Matura 2021 z języka angielskiego poziom podstawowy - zasady

 • egzamin będzie przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej oraz ograniczony zakres środków gramatycznych oczekiwany średni poziom biegłości językowej, w tym zakresu środków językowych w wypowiedziach pisemnych (w skali ESOKJ) – A2+ (B1) w zakresie rozumienia ze słuchu i rozumienia tekstów pisanych)
 • na napisanie egzaminu uczniowie będą mieć 120 minut
 • za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 50 punktów, w tym: 40 pkt za zadania zamknięte, 10 pkt za zadania otwarte

W 2021 roku maturzyści nie muszą zdawać egzaminu ustnego z języka angielskiego (i innego języka obcego nowożytnego). Do egzaminu ustnego z języka obcego przystępują wyłącznie osoby, którym wynik części ustnej jest potrzebny przy rekrutacji na uczelnię zagraniczną. W 2021 r. w całym kraju na maturze zostanie przeprowadzonych 758 egzaminów ustnych z języka angielskiego.

Egzamin maturalny z języka angielskiego także w reżimie

Matura z języka angielskiego na poziomie podstawowym, podobnie jak inne egzaminy w 2021 roku zostanie przeprowadzona w reżimie sanitarnym. Na maturze z języka obcego mogą być jednak zamknięte drzwi do sal egzaminacyjnych przy rozwiązywaniu zadań na rozumienie ze słuchu, podczas których odtwarzane jest nagranie. Odtwarzacze CD używane podczas egzaminu powinny być dezynfekowane.

Wytyczne GIS obowiązujące na maturze 2021

 • Na egzamin może przyjść wyłącznie zdający, nauczyciel, inny pracownik szkoły, obserwator, egzaminator lub inna osoba zaangażowana w przeprowadzanie egzaminu – bez objawów chorobowych kompatybilnych z objawami COVID-19.
 • Zdający, nauczyciel inny pracownik szkoły, obserwator, egzaminator lub inna osoba zaangażowana w przeprowadzanie egzaminu nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą w izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
 • Osoba, która przechorowała COVID-19 (tzn. jest ozdrowieńcem), oraz osoba zaszczepiona przeciwko COVID-19 (tzn. osoba, która przyjęła wszystkie przewidziane procedurą dawki danej szczepionki), może przyjść na egzamin, nawet jeżeli przebywa w domu z osobą w izolacji bądź osobą na kwarantannie
 • Ławki w sali egzaminacyjnej należy ustawić w taki sposób, aby pomiędzy zdającymi zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp w każdym kierunku.
 • Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos (maseczką jedno- lub wielorazową)
 • Zdający są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej
 • Przy wejściu do budynku szkoły należy dezynfekować ręce. Płyn do dezynfekcji powinien być również dostępny w każdej sali egzaminacyjnej.
 • Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na egzamin należy przynieść własną butelkę z wodą

Matura poprawkowa w 2021 bez części ustnej

Aby zdać maturę z języka angielskiego, trzeba uzyskać minimum 30 proc. punktów możliwych do zdobycia. Wyniki matury 2021 będą znane 5 lipca 2021.

Matura poprawkowa odbędzie się w sierpniu. Część pisemna w sesji poprawkowej zostanie przeprowadzona 24 sierpnia 2021 r. (wtorek) o godz. 9. W 2021 nie przeprowadza się części ustnej w terminie poprawkowym.

Do poprawki matury w sierpniu 2021 mogą do niej przystąpić osoby, które nie zdadzą jednego egzaminu obowiązkowego.

85 tys. dzieci zarejestrowano pierwszego dnia na szczepienia

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie