https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2025 z języka polskiego - poziom podstawowy. Oto arkusze CKE i odpowiedzi

Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
5 maja 2025 roku o godzinie 9.00 rozpoczęły się matury. Uczniowie przystąpili do pierwszego egzaminu obowiązkowego – języka polskiego zdawanego w części pisemnej na poziomie podstawowym. Arkusze i odpowiedzi z matury z polskiego znajdziesz w naszym artykule.

Spis treści

Matura 2025

Podczas matury 2025 uczniowie przystępują do trzech egzaminów obowiązkowych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego oraz do egzaminów ustnych. Obowiązkowe jest również podejście do przynajmniej jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym.

W przypadku testów podstawowych, aby otrzymać świadectwo dojrzałości, należy zdać egzaminy przynajmniej na 30 procent. Na poziomie rozszerzonym nie obowiązuje próg zdawalności.

Do matury 2025 podejdą uczniowie, którzy ukończyli szkołę w Formule 2023 (tzw. nowa matura - dotyczy większości zdających) jak i absolwenci roczników wcześniejszych wszystkich typów szkół oraz szkoły branżowej II stopnia na podbudowie gimnazjum, którzy egzamin napiszą w Formule 2015 (tzw. stara matura; ta jest stopniowo wygaszana i zakończy się, wg OKE, do 2029 roku).

Jak informuje Ewa Podgórska, dyrektor Wydziału Edukacji Ponadpodstawowej, Specjalnej i Placówek z Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy,do matury 2025 w Kujawsko-Pomorskiem przystąpiło 15 378 abiturientów.

Egzaminy w regionie rozpoczęły się bez zakłóceń. - Żaden sygnał o jakimkolwiek incydencie w związku z maturami do nas nie dotarł. Należy przyjąć, że wszystko toczy się zgodnie z planem - poinformowała Ewa Podgórska.

Matura 2025 z języka polskiego - arkusze CKE i odpowiedzi

Matura z polskiego 2025: arkusz i wszystkie odpowiedzi.

Matura 2025: Język polski – poziom podstawowy. Arkusz CKE i ...

Arkusze egzaminacyjne zostały opublikowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.Prawidłowe rozwiązania znajdziecie w galerii.

Pierwszym egzaminem, już tradycyjnie, jest język polski na poziomie podstawowym. Egzamin potrwał 240 minut (od godziny 9. do 13.). Uczeń za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań może otrzymać maksymalnie 60 punktów.

Egzamin został podzielony na dwie części, arkusze: język polski w użyciu i test historyczno-literacki oraz wypracowanie.

Za pierwszą część można otrzymać 25 punktów. Wśród zadań są czytanie ze zrozumieniem, zadanie językowe, tekst historyczno-literacki.

Punktów za wypracowanie można zdobyć, maksymalnie, 35.

Takie tematy wypracowań pojawiły się na maturze z polskiego

Natomiast znane są już tematy wypracowań maturalnych 2025 w formule 2023:

  • Źródło nadziei w czasach trudnych dla człowieka.

  • Jak błędna ocena sytuacji wpływa na życie człowieka?

W swojej pracy uczniowie muszą odwołać się do lektury obowiązkowej, wybranej spośród lektur wymienionych na stronach 3 i 4 arkusza egzaminacyjnego, innego utworu literackiego (może być to również utwór poetycki) oraz wybranych kontekstów.

Jak tematy oceniają nauczyciele przedmiotu?

- Myślę, że pierwszy temat wypracowania będzie miał większą popularność - ocenia Aleksandra Pawłowska, egzaminator, polonistka z I LO w Żninie.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska